| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czy wolno ujawniać dane osobowe dłużników

Czy wolno ujawniać dane osobowe dłużników

Czy ujawnienie wierzytelności i podanie danych dłużnika do publicznej wiadomości jest niezgodne z prawem?

- Nie w każdym przypadku, bowiem na tego typu działanie czasami pozwalają przepisy prawa. W obecnym stanie prawnym na ujawnianie danych osobowych dłużników pozwalają takie przepisy, jak ustawa o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków. W niej są określone warunki, jakie bank musi spełnić, zanim opublikuje dane dłużnika i jego wierzytelność. Otóż 14 dni wcześniej musi poinformować dłużnika o planowanej sprzedaży tych wierzytelności.

A czy firmy windykacyjne mogą publikować listy dłużników w internecie?

- Odrębną kwestią jest publikowanie danych przez firmy windykacyjne, które sprzedają je w internecie. Powołują się one na ustawę o udostępnieniu informacji gospodarczych i to jest podstawa działania, a zarazem legitymacja prawna.

W grudniu 2007 r. zwróciliśmy się do Ministerstwa Gospodarki jako autora ustawy i do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z pytaniem, czy publikacje w internecie tego typu danych są zgodne z prawem. Prezes i przedstawiciele ministerstwa poparli nasze wątpliwości. Stwierdzili, że art. 3 ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych nie daje podstaw do udostępniania przez przedsiębiorców nieposiadających statusu biura informacji gospodarczej - w drodze ogłoszenia publicznego - informacji obejmujących dane osobowe.

Czy można przekazywać dane osobowe dłużników w ramach sprzedaży wierzytelności?

- W kwestii cesji wierzytelności wypowiadały się sądy administracyjne, szczególnie istotny jest wyrok NSA w składzie siedmiu sędziów z 6 czerwca 2005 r. Sąd uznał, że takie działania mogą znajdować uzasadnienie w art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych. Za każdym razem należy jednak zbadać, czy nie dochodzi do naruszenia praw i wolności osób, których wierzytelności są sprzedawane. Sąd uznał ponadto, że GIODO nie może oceniać zasadności dochodzonych roszczeń. Natomiast są wątpliwości, czy dla określenia sprzedaży wierzytelności należy podawać nazwisko, imię oraz adres dłużnika.

Rozmawiała Katarzyna Żaczkiewicz

 
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »