| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Regionalne instytucje obsługujące wnioski firm o dotacje ruszą najwcześniej w czerwcu

Regionalne instytucje obsługujące wnioski firm o dotacje ruszą najwcześniej w czerwcu

Nie wcześniej jak pod koniec I półrocza poznamy instytucje, które w regionach zajmą się obsługą firm zainteresowanych unijnymi dotacjami. Pod koniec marca PARP rozpisze konkurs, który je wyłoni.


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowuje się do rozpisania konkursu, który ma wyłonić nowe regionalne instytucje finansujące. Będą one pomagały agencji we wdrażaniu funduszy unijnych dla przedsiębiorców z puli, którą Polska dostała na lata 2007-2013.

- Rozpisanie konkursu planujemy na koniec marca - mówi Monika Karwat-Bury, rzecznik prasowy PARP.

Dodaje, że agencja nie może wcześniej rozpocząć konkursu, bo czeka na rozporządzenie, które określi zasady wyboru RIF-ów. Pracę nad nimi trwają w resorcie gospodarki.

Można spodziewać się, że do momentu wybrania nowych regionalnych instytucji finansujących, czyli podmiotów, które będą zajmowały się obsługą przedsiębiorców w terenie, PARP nie ruszy z dotacjami dla firm. Przy funduszach unijnych na lata 2004-2006 to właśnie RIF-y - są nimi najczęściej regionalne agencje rozwoju przedsiębiorczości - wzięły na siebie ciężar bezpośredniej obsługi beneficjentów. W nich także firmy, które starały się o unijne dotacje, składały wnioski w konkursach rozpisywanych przez PARP.

Przy funduszach unijnych na lata 2007-2013 agencja nadal planuje korzystać z pomocy RIF- -ów. Jednak konkursy budzą niepokój wśród samorządów. Część z nich obawia się, że otwarta formuła konkursu pozwoli wystartować w nich podmiotom spoza województwa, które mają obsługiwać.

- Dotarły do nas informacje, że w konkursie na RIF dla naszego regionu planują wystartować regionalne agencje rozwoju przedsiębiorczości z sąsiednich województw. Jeśli tak się stanie i wygrają one konkurs, to pogorszy to obsługę przedsiębiorców. Nowa RIF będzie musiał od nowa tworzyć u nas swój oddział - mówi GP przedstawiciel samorządu wojewódzkiego z południa Polski.

Konieczność rozpisania konkursu na regionalne instytucje finansujące wpływa także na moment rozpoczęcia pierwszych naborów wniosków o dotacje przez PARP. Przyznał to w lutowym wywiadzie dla GP Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, który odpowiada za środki unijne dla firm. Według niego z tego powodu konkursy o dotacje dla firm z sektora e-biznesu rozpoczną się dopiero pod koniec I półrocza.

- Nie możemy powierzyć jego wdrażania tylko i wyłącznie PARP, bo agencja nie ma takich możliwości, by sprawnie ocenić tak dużą liczbę projektów starających się o dotacje w tym priorytecie - twierdzi Jarosław Pawłowski.

6,5 mld euro z funduszy unijnych na lata 2007-2013 ma do wdrożenia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK