| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrost gospodarczy w strefie euro wyraźnie zwalnia

Wzrost gospodarczy w strefie euro wyraźnie zwalnia

Tempo wzrostu w strefie euro zmniejszyło się w ostatnich miesiącach roku o połowę. Zbliża się spowolnienie gospodarcze na znaczną skalę.


Produkt krajowy brutto obejmującej 15 krajów strefy euro wzrósł w IV kwartale o 0,4 proc., choć według Eurostatu w poprzednim kwartale tempo wzrostu wynosiło 0,8 proc. We Włoszech PKB prawdopodobnie zmalał.

Mimo to strefa euro rozwijała się szybciej niż USA, gdzie w ostatnich miesiącach roku tempo wzrostu wyniosło w ujęciu kwartalnym 0,2 proc., a gospodarka Hiszpanii i Holandii zachowała zadziwiający wigor. Mimo obaw, że Hiszpania jest na skraju spowolnienia wywołanego sytuacją w budownictwie, jej PKB wzrósł w IV kwartale o 0,8 proc. (w III o 0,7 proc.).

Europejski Bank Centralny (EBC) złagodził ostatnio swoje jastrzębie wypowiedzi, co obserwatorzy uważają za krok umożliwiający w przyszłości obniżenie kosztów pożyczania pieniędzy w strefie euro. Jednak Axel Weber, prezes Bundesbanku, ostrzegł ostatnio, że w oczekiwaniach obniżki stóp ze strony rynków finansowych na ogół nie bierze się pod uwagę przyszłego niebezpieczeństwa inflacji.

Axel Weber, uważany za jednego z najbardziej jastrzębich członków rady zarządzającej EBC, podkreśla też perspektywy wzrostu gospodarczego, zwłaszcza w Niemczech, uważając, że skutki ewentualnego spowolnienia w USA nie będą duże.

- Wpływ gospodarki USA na strefę euro zmalał w ostatnich 10-15 latach - mówi Weber.

Analitycy ostrzegają jednak, że jest mało prawdopodobne, by ostatnie dane wskazywały jedynie chwilowe osłabienie.

- Czeka nas mglista przyszłość - mówi Julian Callow z Barclays Capital.

Mocne euro, wysokie stopy procentowe i następstwa globalnych zakłóceń finansowych sprawiają, że silne „odbicie” w gospodarce jest w pierwszym kwartale nieprawdopodobne. W dodatku wygląda na to, że konsumenci w strefie euro przestraszyli się wzrostu inflacji - sięgnęła ona 3,2 proc. poziomu najwyższego od czternastu lat -i ograniczają wydatki.

Spadają również znacznie ceny nieruchomości mieszkalnych, o czym pisze EBC w swoim ostatnim biuletynie, dodając jednak, że „z perspektywy historycznej nadal są relatywnie wysokie”.

Niewielkie wydatki konsumpcyjne zmniejszyły tempo wzrostu w Niemczech: w IV kwartale wyniosło ono 0,3 proc. wobec 0,8 proc. w poprzednim.

Również we Francji tempo wzrostu zmalało z 0,8 proc. w III kwartale do 0,3 proc. w IV.

RALF ATKINS

Tłum. A.G.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK