| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pierwszy konkurs o unijne dotacje dla firm

Pierwszy konkurs o unijne dotacje dla firm

Województwo opolskie jako pierwsze w Polsce ogłosiło konkurs o unijne dotacje dla firm. Nabór wniosków rozpocznie się 29 lutego.

Jako pierwsi w kraju przedsiębiorcy z województwa opolskiego będą mogli od 29 lutego ubiegać się o wsparcie dla swoich inwestycji z funduszy unijnych. Opolskie Centrum Wspierania Gospodarki, które będzie wdrażało w imieniu urzędu marszałkowskiego wsparcie dla przedsiębiorców w regionalnym programie operacyjnym, poinformowało o rozpoczęciu naboru wniosków.

- Jako pierwsi o unijne dotacje będą mogli starać się mikroprzedsiębiorcy. Konkursy dla branży turystycznej planujemy rozpocząć w kwietniu, a dla małych i średnich firm w czerwcu - mówi GP Adam Maciąg, dyrektor OCWG.

Centrum już ogłosiło początek konkursu, ponieważ zgodnie z prawem musi to zrobić na 30 dni przed zamknięciem naboru. A w przypadku wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw będzie on krótki (29 lutego - 14 marca). Według Adama Maciąga budżet pierwszego konkursu to 18 mln zł, a połowa ma trafić do przedsiębiorców w tym roku.

O pierwsze dotacje będą mogły się ubiegać najmniejsze firmy, te, które zatrudniają poniżej dziesięciu pracowników. Mogą liczyć na sfinansowanie inwestycji z regionalnego programu operacyjnego w maksymalnie 65 proc.

- Spodziewamy się dużego zainteresowania konkursem. Wnioski o dotacje może złożyć nawet kilkuset przedsiębiorców - podkreśla Adam Maciąg.

Do tej pory w żadnym innym regionie nie wystartowało wsparcie dla firm. Większość województw planuje zacząć rozdzielanie unijnych dotacji dla firm dopiero w połowie roku. Podobnie jest ze wsparciem z programów krajowych - Innowacyjna Gospodarka i Infrastruktura i Środowisko. Pierwsze adresowane do przedsiębiorców konkursy rozpoczną się najwcześniej w marcu. Na pozostałe przyjdzie poczekać do połowy roku.

Województwo opolskie będzie trzecim regionem, któremu uda się (pod koniec lutego) uruchomić unijne wsparcie z regionalnego programu operacyjnego. Pod koniec ubiegłego roku zrobiło to województwo śląskie. Trwa tam właśnie nabór na dotacje na inwestycje w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej oraz informatyzacji. Natomiast w przyszłym tygodniu wystartują unijne dotacje dla samorządów. Będą one adresowane do samorządów.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK