| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy nie zapłacą zaliczek

Przedsiębiorcy nie zapłacą zaliczek

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, który zakłada zawieszenie takiej działalności. W okresie zawieszenia nie będzie trzeba płacić zaliczek na podatek.


ZMIANA PRAWA

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw przyjętym przez rząd, przedsiębiorca będzie mógł zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Dotyczy to jednak przedsiębiorców niezatrudniających pracowników.

Korzyścią z zawieszenia działalności będzie w zakresie prawa podatkowego zwolnienie z obowiązku wpłacania zaliczek oraz składania deklaracji VAT (z ograniczeniami). W okresie zawieszenia podatnik nie będzie mógł jednak korzystać z amortyzacji.

- Wydaje się, że regulacja odnosząca się do instytucji zawieszenia działalności gospodarczej ma w szczególności na celu umożliwienie przedsiębiorcy podjęcie działań zmierzających do poprawy jego sytuacji finansowej - zauważa Marcin Grelecki, prawnik w Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.

Przedsiębiorca, który zawiesił prowadzoną działalność gospodarczą, będzie uprawniony tylko do uzyskiwania niektórych przychodów (a co do zasady nie może osiągać żadnych bieżących przychodów). Dlatego w ocenie eksperta zwolnienie go jako podatnika z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy przez okres zawieszenia wydaje się w pełni uzasadnione oraz stanowi warunek konieczny do tego, aby instytucja zawieszenia działalności w sposób właściwy realizowała przypisane jej zadania.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK