| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Chiny eksportują najwięcej do strefy euro

Chiny eksportują najwięcej do strefy euro

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2007 roku Chiny wyparły Wielką Brytanię z pozycji największego źródła importu do strefy euro.


Według unijnego urzędu statystycznego, Eurostatu, od stycznia do września tego roku import z Chin wyniósł 123,7 mld euro i był o 20 proc. wyższy niż w tym samym okresie 2006 r. Import z Wielkiej Brytanii spadł o 2 procent, do 122,3 mld euro.

Ogłoszone dane mogą spotęgować zaniepokojenie polityków Eurolandu gwałtownym wzrostem deficytu w handlu z Chinami i zagrożeniami wynikającymi z silnego euro. W zeszłym miesiącu premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który przewodniczy spotkaniom ministrów finansów krajów strefy euro, ostrzegł podczas wizyty w Pekinie, że jeśli Chiny nie dopuszczą do wzrostu wartości swojej waluty wobec euro, w Europie może dojść do nasilenia protekcjonizmu.

Najnowsze statystyki świadczą o rosnącym znaczeniu strefy euro jako rynku zbytu dla chińskich producentów. Wraz ze spowolnieniem gospodarki USA ta tendencja może się nasilić.

- Jeżeli w USA dojdzie do znacznego spowolnienia wzrostu wewnętrznego popytu, dynamicznie rosnąca produkcja Chin skieruje się w większym stopniu na rynki europejskie - mówi Julian Callow, ekonomista w Barclays Capital specjalizujący się w problematyce europejskiej.

Zwraca on uwagę, że chińscy producenci podbijają zarówno rynek dóbr inwestycyjnych, takich jak maszyny, jak i towarów konsumpcyjnych.

Najnowsze statystyki świadczą także o ciągłym dynamicznym wzroście eksportu Eurolandu do Chin, który od stycznia do września zwiększył się o 13 proc. wobec tego samego okresu 2006 roku.

W październiku nastąpił nieoczekiwany, silny wzrost łącznego eksportu - o 2,3 proc. miesięcznie w stosunku do września - mimo rekordowo wysokiego umocnienia euro wobec dolara i wobec średniej ważonej obrotami handlowymi. Nadwyżka handlowa Eurolandu wyniosła w październiku 6,1 mld euro; we wrześniu było to 3,7 mld euro.

Analitycy uważają jednak, że coraz więcej dowodów świadczy o spowalnianiu wzrostowego trendu eksportu. Szczególnie wymowny jest spadek sprzedaży ze strefy euro do USA, o 2 proc. w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku. Wolniej wzrastał eksport do Wielkiej Brytanii i innych regionów.

Te zmiany utwierdzają analityków w przekonaniu, że 2008 rok przyniesie stopniowy spadek dynamiki wzrostu gospodarczego strefy euro - pod wpływem skutków światowego kryzysu kredytowego i silniejszej euro - ale bez dramatycznych zmian.

RALPH ATKINS z Frankfurtu

Tłum. E.G.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK