| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy

Zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy

Od stycznia przyszłego roku wzrośnie wysokość dodatku wypłacanego pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej.


W 2008 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wyniesie 1126 zł. Pracodawcy będą musieli uwzględnić tę kwotę przy obliczaniu wysokości dodatku za pracę w nocy.

Aby właściwie obliczyć wysokość tego dodatku, kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę (obowiązującą w danym roku) należy podzielić przez wymiar czasu pracy w danym miesiącu. Następnie oblicza się 20 proc. otrzymanej stawki godzinowej, po czym wynik ten mnoży się przez liczbę godzin przepracowanych w porze nocnej w danym miesiącu.

Dla przykładu, obliczmy, jaki dodatek otrzyma osoba, która w styczniu przyszłego roku przepracuje w porze nocnej 70 godzin. W miesiącu tym do przepracowania przypada 176 godzin (22 dni robocze mnożymy przez 8 godzin dniówki). Wysokość obowiązującego wówczas minimalnego wynagrodzenia (1126 zł) należy podzielić przez otrzymaną w ten sposób liczbę (czyli przez 176). Aby obliczyć stawkę godzinową dodatku, należy uzyskany w ten sposób iloraz (6,40) pomnożyć przez 20 proc. (czyli przez 0,2). Okaże się, że stawka godzinowa dodatku w styczniu 2008 r. wyniesie 1,28 zł. Stawkę tę mnożymy następnie przez liczbę godzin przepracowanych w danym miesiącu w porze nocnej (czyli przez 70). Za przepracowanie w styczniu przyszłego roku 70 godz. w porze nocnej pracownik powinien otrzymać więc 89,60 zł.

Warto przypomnieć, że dodatek do wynagrodzenia przysługuje każdemu pracownikowi, który wykonywał pracę w czasie określonym w danym zakładzie jako pora nocna. Wypłata tego świadczenia nie jest zależna od tego, czy konkretny pracownik uzyskał status pracującego w nocy. Pojęciem tym kodeks pracy określa pracownika, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej trzy godziny w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 1511, 1517, 1518 ustawy z 26 czerwca 1976 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK