| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ryzyko wzrostu inflacji wciąż wysokie

Ryzyko wzrostu inflacji wciąż wysokie

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła główną stopę NBP na poziomie 4,5 proc., ale podkreśla, że konsekwencją szybkiego wzrostu gospodarki może być wzrost inflacji.


Prawdopodobieństwo wzrostu inflacji w średnim terminie powyżej celu RPP, czyli 2,5 proc., zmalało dzięki dokonanym podwyżkom stóp, ale wciąż jest wyższe od tego, że inflacja utrzyma się poniżej 2,5 proc. - ocenia RPP.


Do tej pory w 2007 roku RPP trzykrotnie podwyższała stopy procentowe, główna wzrosła z 4 do 4,75 proc.


- Rada utrzymuje nadal nastawienie restrykcyjne, jednoczenie dając sygnał, że dotychczasowe podwyżki zmniejszają ryzyko wzrostu inflacji. Nadal spodziewamy się, że do podwyżki dojdzie w listopadzie - mówi Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.


Listopadowa podwyżka może nie być ostatnią, bo większość ekonomistów prognozuje przynajmniej jedną lub dwie po 25 pkt bazowych w 2008 roku.


Rada podkreśla, że pełniejsza ocena skali ryzyka wzrostu inflacji powyżej 2,5 proc. będzie możliwa po analizie kolejnych danych makroekonomicznych, ale jej zdaniem polska gospodarka wciąż rośnie w tempie, które nie pozostanie bez wpływu na inflację.


Zdaniem RPP, do wzrostu inflacji mogą się przyczynić wysoka dynamika wynagrodzeń, pogorszenie relacji między wzrostem wynagrodzeń i wydajnością pracy, wyższe ceny żywności, a także decyzje parlamentu, m.in. o obniżce składki rentowej. Są też czynniki, które mogą ograniczać wzrost cen. Rada zalicza do nich bardzo dobrą sytuację finansową firm, wysoką dynamikę inwestycji, a także ewentualne spowolnienie wzrostu w gospodarce światowej.


Podejmując wczorajszą decyzję, RPP miała do dyspozycji najnowszą projekcję inflacyjną. Pokazuje ona korzystniejszy przebieg inflacji do połowy 2008 roku, w porównaniu z poprzednią projekcją, i mniej korzystny od połowy 2008 roku.


Projekcja inflacji

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK