REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PO obiecuje zdrowe finanse i obniżenie podatków

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Wprowadzenie 15-proc. podatku liniowego, zmniejszenie stawki podstawowej VAT z 22 do 20 proc., utrzymanie kwoty wolnej od podatku na podatnika i jego dziecko - to niektóre propozycje zmian w podatkach, jakie szykuje Platforma Obywatelska.


REKLAMA

Polska zdrowych finansów i niskich podatków - to jedno z haseł programu Platformy Obywatelskiej. Hasło nośne, ale co się za nim kryje? Przede wszy-stkim koncepcja podatku liniowego, która ma zapewnić jednolite zasady opodatkowania dochodów ze wszystkich źródeł. Mają zniknąć zwolnienia podatkowe dające nieuzasadnione przywileje niektórym podatnikom. Zwolnienia powodują przerzucanie ciężaru opodatkowania na osoby niekorzystające ze zwolnień.

REKLAMA


Według PO podatek liniowy jest najprostszym z podatków dochodowych. Decyduje o tym nie tylko jednolita stawka. Umożliwia on uproszczenie systemu poprzez uproszczenie deklaracji, a także przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osobistych i dochodów z działalności gospodarczej.


Podatek liniowy ma inwestycyjny charakter. PO proponuje, aby przedsiębiorca mógł jednorazowo odliczyć od dochodu pełną kwotę wydatków inwestycyjnych. Takie rozwiązanie miałoby być pomocne przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność biznesową.


Głównym założeniem zmian w podatkach dochodowych jest zlikwidowanie podziału na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) i podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). W ich miejsce miałyby pojawić się dwa podatki - od dochodów osobistych (wynagrodzeń) oraz od działalności gospodarczej, bez względu na jej formę. Podatek liniowy miałby wynosić 15 proc. dla wszystkich dochodów podlegających opodatkowaniu - zarówno osobistych, jak i z działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Platforma chce wprowadzić zasadę, że dochód opodatkowany jest tylko raz - w momencie wytworzenia, co wiąże się m.in. z likwidacją opodatkowania dywidend i opodatkowania spadków. Zapowiada się także likwidację opodatkowania odsetek.


Osoby fizyczne miałyby nadal możliwość korzystania z kwoty wolnej przewidzianej dla podatnika i każdego dziecka (ulga prorodzinna).


Jeśli chodzi o opodatkowanie przedsiębiorców, to podatek miałby być nakładany tylko na etapie osiągnięcia zysku przez przedsiębiorstwo. Dystrybucja zysku (np. w formie wypłaty dywidendy) nie byłaby opodatkowana. Wszystkie racjonalne wydatki służące działalności gospodarczej mają być kosztem uzyskania przychodu w chwili poniesienia wydatku.


Przedsiębiorcy mają mieć także możliwość przeniesienia straty podatkowej na następne lata, bez ograniczeń czasowych i kwotowych.


Jeśli chodzi o VAT, główna propozycja dotyczy zmiany stawki podstawowej tego podatku z 22 proc. do 20 proc.


2009 rok to według PO najbardziej prawdopodobna data wprowadzenia podatku liniowego

to według PO najbardziej prawdopodobna data wprowadzenia podatku liniowego


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl


OPINIA

Dr Janusz Fiszer

partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW

Program PO dotyczący podatków od samego początku był jednym z najbardziej racjonalnych spośród tych zgłaszanych w toku kampanii wyborczej. PO konsekwentnie opowiada się za zmniejszeniem obciążeń podatkowych, w tym - za wprowadzeniem jednolitych zasad opodatkowania osób fizycznych, czyli podatku liniowego. Aczkolwiek po bolesnym dorobieniu temu podatkowi gombrowiczowskiej gęby w poprzednich wyborach parlamentarnych pomysł podatku liniowego nie był nadmiernie eksponowany w przedwyborczej retoryce, to sama koncepcja 2 x 15, czyli jednolitego podatku od wszystkich dochodów (PIT i CIT), niezależnie od rodzaju dochodu i typu podatnika - jest podstawą oficjalnego programu PO. Na pozytywną ocenę zasługuje też postulowana zasada jednorazowego opodatkowania dochodu - tylko w momencie jego wytworzenia, czyli w konsekwencji zniesienie opodatkowania spadków, dywidend oraz odsetek. Prorozwojowy charakter mają też plany PO dotyczące zmniejszenia obciążenia kosztów pracy, co jest obecnie jednym ze znanych hamulców rozwoju polskiej gospodarki. Jest to ewidentnie nowoczesny program prorynkowy i prorozwojowy.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA