| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dla specjalnych stref ekonomicznych nie będzie limitów terytorialnych

Dla specjalnych stref ekonomicznych nie będzie limitów terytorialnych

Specjalne strefy ekonomiczne będą działać bez ograniczeń terytorialnych i uzyskają prawo zarządzania gruntami Agencji Nieruchomości Rolnych.


ZMIANA PRAWA

 


Specjalne strefy ekonomiczne nie będą mieć limitów terytorialnych i otrzymają prawo zarządzania gruntami Agencji Nieruchomości Rolnych położonymi w strefach - zakłada projekt nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki (Dz.U. z 2007 r. nr 42, poz. 274). MG ocenia, że zniesienie limitu wielkości obszarów SSE pozwoli na utrzymanie obecnego tempa napływu nowych inwestycji.

 


- Biorąc pod uwagę dotychczasowe tempo zagospodarowywania stref, zakłada się, że nie przekroczą one 20 tys. ha. Kompetencje do jego zwiększania posiada Rada Ministrów, zatem określenie limitu ich łącznego obszaru nie jest konieczne - uzasadnia Teresa Korycińska, dyrektor departamentu instrumentów wsparcia w ministerstwie.


- Zniesienie limitu należy oceniać pozytywnie, gdyż wyeliminuje to szkodliwą praktykę wyrywania sobie gruntów przez poszczególne strefy - mówi Marek Cieślak, prezes Łódzkiej SSE.


W Polsce funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Z uwagi na zwolnienie z podatku dochodowego uzyskanych w strefie dochodów, SSE cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów.


- Tylko w 2006 roku na terenie stref zlokalizowano inwestycje o wartości 35,4 mld zł. Wzrost zainteresowania został spowodowany w dużej mierze zwiększeniem we wrześniu 2006 r. maksymalnego obszaru stref z 8 do 12 tysięcy hektarów - wyjaśnia Joanna Sztefko, menedżer w dziale ulg i dotacji inwestycyjnych Ernst & Young.


- Pomoc publiczna w formie zwolnień z podatku dochodowym w SSE jest korzystniejsza niż bezpośrednie dotacje z budżetu państwa. W interesie gospodarki leży maksymalne wykorzystanie tego instrumentu - mówi dyrektor Korycińska.


Główną zachętą dla dużych przedsiębiorstw do inwestycji w strefach jest pomoc publiczna - ulgi w podatku dochodowego i wsparcie w procedurach administracyjnych, co jest istotne dla inwestorów zagranicznych. Komisja Europejska dąży do ograniczenia pomocy w strefach. W marcu 1999 r. strona polska zobowiązała się nie zwiększać obszaru stref ponad wielkość według stanu na dzień 31 grudnia 2000 r., tj. 6325 ha. Zobowiązanie to Polska wykonała w ramach ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. (Dz.U. nr 117, poz. 1228). Jednak zdaniem ministerstwa Polska nie uzyskała oczekiwanych warunków. Okres przejściowy dla sektora MSP został znacznie skrócony, w przypadku dużych przedsiębiorców ustalono obowiązującą w krajach UE dopuszczalną intensywność pomocy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK