| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie ma kompromisu w sprawie specjalistów od bhp

Nie ma kompromisu w sprawie specjalistów od bhp

Rząd chce, aby z usług specjalistów bhp z zewnątrz mogły korzystać tylko duże firmy. To niezgodne z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej - uważają pracodawcy.


ZMIANA PRAWA


W trakcie ostatniego posiedzenia zespołu ds. prawa pracy Komisji Trójstronnej nie doszło do porozumienia rządu i partnerów społecznych w sprawie zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Resort pracy proponuje, aby z usług specjalistów bhp z zewnętrz mogli korzystać wyłącznie pracodawcy, którzy zgodnie z kodeksem nie mają obowiązku tworzenia służb (czyli zatrudniający do 100 pracowników). Rozwiązanie to znalazło się w projekcie nowelizacji kodeksu pracy.


- Jest ono niezgodne z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ministerstwo wskazuje bowiem formę, w jakiej pracodawca ma zatrudnić służby bhp, zamiast celu, jaki ma ona spełniać - uważa Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.


Partnerzy społeczni zwrócili uwagę, że przepisy kodeksu pracy dotyczące bhp powinny być doprecyzowane. Obecnie pracodawca może np. powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom z zewnątrz, jeśli sam nie posiada kompetentnych pracowników.


- Taką osobą może być sekretarka czy asystent. W omawianym przepisie powinna być mowa o pracowniku posiadającym kwalifikacje z zakresu bhp - mówi Witold Polkowski.


Zespół kontynuował także dyskusję nad zmianami w przepisach dotyczących czasu pracy. Zgodnie ze stanowiskiem strony rządowej płatny ma być dyżur pełniony w miejscu pracy. Natomiast za pełnienie dyżuru w miejscu innym niż zakład pracy, pracownikowi mają przysługiwać dodatkowe dni wolne od pracy. Rząd i partnerzy społeczni zgodzili się, że kolejnym etapem prac w zespole będzie m.in. określenie charakteru wynagradzania za dyżur (np. czy pracodawcy będą płacić tak jak za pracę czy jak za przestój).


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK