| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Najlepiej podpisać umowę terminową z konkurentem TP

Najlepiej podpisać umowę terminową z konkurentem TP

Ze względu na to, że rośnie rywalizacja między dostawcami internetu, a ceny ich usług systematycznie spadają, nie opłaca się podpisywać umów długoterminowych.

Każdy, kto szuka dziś szybkiego internetu (pojęcie to oznacza, że przepustowość łącza jest nie mniejsza niż 1 Mb/s), ma szeroki wybór. Czas, w którym klienci byli skazani na neostradę TP, to już bezpowrotna przeszłość. Teraz atrakcyjne alternatywy proponują im również inni operatorzy, m.in. Netia, Tele2 czy Dialog. Odkąd abonenci narodowego operatora mogą korzystać z usług innych dostawców internetu, narasta konkurencja, a ceny spadają.

 

Konkurenci TP realizują swoje dostawy na kablach telekomunikacyjnych TP. Dlatego w przypadku zdecydowania się na ich ofertę nie trzeba robić rewolucji w mieszkaniu - kuć ścian i układać nowej linii. Przyjmują oni zamówienia przez internet i telefoniczne centra obsługi klienta. Wystarczy upewnić się, czy ich usługi są dostępne w danym miejscu zamieszkania, a jeśli tak, to zgłosić chęć skorzystania z nich. W ciągu jednego, dwóch tygodni operator prześle pocztą formularz umowy. Po wypełnieniu go i odesłaniu operator uruchomi usługę.

Najpierw jednak należy przejrzeć oferty i wybrać propozycje najkorzystniejsze cenowo. Nie warto przy tym sugerować się głośnymi promocjami w rodzaju 1 Mb/s za 15 zł miesięcznie. Z reguły jest to tylko część prawdy, wybita dla zachęty dużymi literami. Ta druga część, podana o wiele mniejszą czcionką, mówi, że promocyjna cena obowiązuje jedynie przez stosunkowo krótki czas, np. przez pierwsze 6 miesięcy, a przez następne dwa i pół roku trzeba będzie płacić stawkę cztery razy większą, tj. 60 zł. Przy ocenianiu ofert warto obliczyć, ile będziemy musieli zapłacić poszczególnym operatorom w ciągu roku, dwóch lat. Taka kalkulacja pozwoli nam wybrać ofertę najkorzystniejszą cenowo.

Warto podpisywać umowy terminowe, tzn. na czas określony - maksymalnie na dwa lata. Dlaczego? Za kilkanaście miesięcy będziemy mogli podpisać nową, korzystniejszą cenowo umowę. Ze względu na to, że kolejni dostawcy internetu zapowiadają swoje wejście na rynek, można się spodziewać, że w ciągu nadchodzących trzech, pięciu lat cena dostępu do globalnej sieci spadnie o kolejne kilkadziesiąt procent. Dlatego ci, którzy teraz zdecydują się podpisać umowę na czas nieokreślony, za dwa, trzy lata mogą tego żałować. Tym bardziej że rozwiązanie długoterminowej umowy łączy się z koniecznością zapłaty kary operatorowi, która waha się od 3 do 5 tys. zł.

W miastach coraz większą konkurencję dla operatorów telekomunikacyjnych stanowią sieci telewizji kablowej, np. Aster, Multimedia, UPC czy Vectra. Za 25-35 zł można u nich wykupić łącze o szybkości 256 kb/s, które w zupełności wystarcza dla zaspokojenia domowych potrzeb korzystania z internetu. Jednak nie sprzedają oni tej usługi jako odrębnej - kto decyduje się na internet od takiego dostawcy, musi też płacić za kablowy dostęp do programów telewizyjnych. Ewentualne rozwiązanie długoterminowej umowy bywa tu też bardziej uciążliwe od przeprowadzenia analogicznej czynności u operatorów.

PRZYKŁAD//

Koszt mniejszy o poŁowę

Osoby, które w wakacje 2006 roku podpisały z TP trzyletnią umowę na dostawę szybkiego internetu, płacą dziś średnio 90 zł miesięcznie. Kto podobną umowę podpisał w lipcu 2007 r., płaci tylko 51 zł, czyli o ponad 40 proc. mniej. Kto zaś wybrał propozycje konkurentów TP, np. Netii, ma rachunek niższy nawet o 50 proc.

PRZYKŁAD//

KOSZT LICZONY ZA CAŁY OKRES UMOWY

Jeśli wybierzemy neostradę TP po promocyjnej cenie 28 zł za 1 Mb/s, to radość nasza będzie trwała tylko 6 miesięcy. Za następne 30 miesięcy zapłacimy już dwa razy więcej, co da średnią za okres 2 lat ponad 51 zł miesięcznie. Za tę samą usługę Netii zapłacimy w ciągu 3 lat ok. 200 zł mniej.

KRZYSZTOF POLAK

krzysztof.polak@infor.pl

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK