| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KIG: utrzymanie wysokiego tempa gospodarczego dzięki przedsiębiorcom

KIG: utrzymanie wysokiego tempa gospodarczego dzięki przedsiębiorcom

W opinii Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), utrzymanie dobrej koniunktury gospodarczej w ciągu ostatniego roku jest wynikiem coraz lepszego dostosowania polskich przedsiębiorców do potrzeb rynku.


Natomiast spadek bezrobocia jest w dużym stopniu związany z emigracją zarobkową Polaków. W przesłanej w czwartek PAP informacji, oceniającej rok rządów gabinetu Jarosława Kaczyńskiego, KIG podkreśla, że najbardziej znaczącym działaniem było obniżenie wysokości składek rentowych.


Według Izby, była to pierwsza, znacząca obniżka kosztów pracy po 1989 roku. Jednocześnie eksperci zauważają, że pracodawcy liczyli na to, że obniżka będzie większa. Wyrażają przy tym nadzieję, że jest to początek dalszych działań legislacyjnych rządu, zmierzających do obniżenia obciążeń fiskalnych przedsiębiorców.


KIG zaznacza, że krokiem w dobrym kierunku było podjęcie przez Kancelarię Premiera współpracy z przedsiębiorcami w celu zwiększenia swobody działalności gospodarczej. "Liczymy na to, iż tego typu konsultacje dotyczyć będą w przyszłości wszystkich projektowanych zmian w przepisach prawnych dotyczących rozwoju przedsiębiorczości" - napisano w informacji.


Eksperci Izby zwracają uwagę, że wydarzenia na scenie politycznej odsunęły w czasie reformę finansów publicznych, co może oznaczać dalsze opóźnienia we wprowadzeniu większej dyscypliny w zarządzaniu środkami budżetowymi. Wciąż brakuje również propozycji zmian w strukturze wydatków państwa.


Zdaniem KIG, utrzymanie obecnego tempa rozwoju nie będzie możliwe bez pro-gospodarczych zmian w polskim prawodawstwie, zmniejszenia barier administracyjnych, czy też ograniczenia wydatków budżetowych.


Izba podkreśla, że aby utrzymać pozytywne trendy gospodarcze, trzeba jak najszybciej wdrożyć programy unijne. Przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują na uruchomienie środków finansowych, które będą dostępne w perspektywie finansowej 2007-2013.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK