| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komunikaty elektroniczne zastąpią SAD

Komunikaty elektroniczne zastąpią SAD

Za dwa miesiące przedsiębiorcy będą mogli korzystać z Systemu Kontroli Eksportu. Umożliwi on zastąpienie w eksporcie dokumentów SAD komunikatami elektronicznymi.


NOWE PRAWO


Już niebawem zaczną funkcjonować nowe procedury w eksporcie towarów. Jak powiedział nam Bartosz Bortłomiuk, starszy konsultant w zespole cła i akcyzy Deloitte, wszystko wskazuje na to, że znikną problemy eksporterów z ginącymi kartami 3 SAD.


- Od 28 czerwca, a w praktyce dla polskich podmiotów od 31 sierpnia 2007 r., uruchomiony zostanie bowiem w administracji celnej System Kontroli Eksportu (ang. Export Control System, ECS), który umożliwi zastąpienie w eksporcie dokumentów SAD komunikatami elektronicznymi przesyłanymi między urzędami celnymi na obszarze całej Unii Europejskiej oraz między tymi urzędami a podmiotami dokonującymi zgłoszeń celnych do procedury wywozu (eksporterzy, agencje celne) - podkreślił Bartosz Bortłomiuk.


Jednocześnie dodał, że zarówno zgłoszenie towaru do procedury wywozu, jak i urzędowe potwierdzenie opuszczenia przez towar obszaru celnego Wspólnoty będzie miało co do zasady postać komunikatu elektronicznego. Dzięki zautomatyzowaniu procedury eksporterzy będą mogli samodzielnie śledzić status operacji wywozowej w systemie ECS oraz uzyskać potwierdzenie wywozu bezpośrednio po przekroczeniu granicy przez towar.


- Warunkiem skorzystania z dobrodziejstw systemu ECS będzie zarejestrowanie się w systemie informatycznym administracji celnej (jeśli podmiot nie korzysta z systemu Celina), złożenie do organu celnego wniosku o stosowanie podpisu elektronicznego (niekwalifikowanego) i przystosowaniu swojej aplikacji do wymagań systemu - tłumaczył ekspert Deloitte.


Jego zdaniem, w pierwszej fazie wdrożenia systemu ECS, tj. do końca czerwca 2009 r., nadal możliwe będzie zgłoszenie towaru do wywozu na dokumencie SAD, jakkolwiek z uwagi na znaczną czasochłonność obsługi zgłoszenia papierowego zarówno eksporterzy, jak i urzędy celne będą starali się tej formy unikać.


- Planuje się, że obecny system obiegu dokumentów, w tym potwierdzenie wywozu na karcie 3 SAD, w Polsce stosowany będzie wyłącznie w przypadku awarii systemu ECS. Forma potwierdzenia wywozu w pozostałych przypadkach zgłoszenia na dokumencie SAD nie została jeszcze szczegółowo określona - dodał Bartosz Bortłomiuk.


Ekspert wskazał również, że zastąpienie dokumentów papierowych komunikatami elektronicznymi nie tylko usprawni procedury administracyjne, ale także ułatwi m.in. rozliczanie VAT z tytułu eksportu oraz odzyskiwanie akcyzy w związku z wywozem towarów do krajów trzecich.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »