REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa hipermarketów bez zezwoleń

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Jeżeli Sejm nie zdoła odrzucić uchwały Senatu, to inwestorzy nie będą musieli ubiegać się o zezwolenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na budowę hipermarketu.


ZMIANA PRAWA


Senat odrzucił ustawę o sklepach wielkopowierzchniowych. Teraz posłowie zadecydują o tym, czy będzie można budować wielkopowierzchniowe obiekty handlowe bez zezwoleń wydawanych przez samorządy terytorialne. Uchwalę Senatu odrzucającą ustawę w całości posłowie muszą odrzucić bezwzględną większością głosów, przy udziale co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.


Odrzucenie kontrowersyjnej ustawy byłoby zgodne z oczekiwaniami Polaków, którzy nie chcą ograniczeń i restrykcji dla super i hipermarketów. Z sondażu, jaki dla Gazety Prawnej przeprowadził PBS DGA na ogólnopolskiej reprezentatywnej 1095-osobowej próbie Polaków, wynika, że przeciwnych ograniczeniom powierzchni sprzedażowej powstających sklepów było aż 58 proc. badanych.


Odrzucana przez Senat ustawa wymagała uzyskania zezwoleń na budowę, połączenie lub adaptację istniejącego już obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży przekraczającej 400 mkw. Zezwolenia byłyby wydawane wówczas, gdyby rada gminy lub sejmik wojewódzki zaopiniowały pozytywnie wniosek przedsiębiorcy, a lokalizacja była zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego.


Senat uzasadnił odrzucenie ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych (WOH) tym, że przepisy ograniczały konstytucyjną zasadę wolności gospodarczej, bez żadnego uzasadnienia nadrzędnym interesem publicznym, a w dodatku nie były zgodne z prawem europejskim. Zdaniem senatora Marka Waszkowiaka, przewodniczącego senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, sprawa hipermarketów mogłaby zostać uregulowana w przepisach o planowaniu przestrzennym.


- Utrudnienie inwestowania w duże obiekty skieruje środki inwestycyjne na tworzenie sieci obiektów mniejszych, małych supermarketów, dyskontów i sklepów osiedlowych - mówi Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Sklepy te będą stanowiły groźną konkurencję dla małych polskich sklepów na ich własnym terytorium - dodaje Faliński.


58proc.
Polaków jest przeciwnych ograniczeniom powierzchni sprzedażowej sklepów wielkopowierzchniowych

(wg sondy GP)


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.sobkiewicz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA