| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą konieczne wybory uzupełniające

Będą konieczne wybory uzupełniające

Pracodawca będzie musiał przeprowadzić ponowne wybory do działającej w firmie rady pracowników, jeśli jedna z osób w niej zasiadających zrezygnuje z członkostwa.


Liczba członków rady pracowników jest różna - w zależności od tego, ilu pracodawca zatrudnia pracowników. Jeśli w firmie jest od 50 do 250 osób, rada powinna się składać z trzech osób. Gdy pracodawca zatrudnia od 251 do 500 osób, rada ma liczyć pięciu członków, siedmiu - jeżeli w firmie pracuje więcej niż 500 pracowników. Jeżeli rada jest powoływana przez reprezentatywne zakładowe związki zawodowe, może się zdarzyć, że członków rady będzie więcej, a to dlatego, że w trakcie wyborów każdy z nich wybiera swojego kandydata. Członków rady nie może być jednak mniej niż trzech. W sytuacji gdy jedna spośród wybranych osób zrezygnuje z członkostwa w radzie, trzeba przeprowadzić wybory uzupełniające.


Nowego członka wybiorą organizacje związkowe, jeśli to one powoływały radę. Jeżeli jednak w firmie nie ma takich organizacji, a członków rady wybierała załoga, wówczas pracodawca musi przeprowadzić wybory uzupełniające. Pracodawca nie powinien czekać na wniosek pracowników dotyczący przeprowadzenia wyborów, ale sam wyznaczyć ich termin i powiadomić o tym podwładnych.


Podstawa prawna

- Ustawa z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. nr 79, poz. 560).


Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK