| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd chce zakazać nieuczciwych praktyk rynkowych

Rząd chce zakazać nieuczciwych praktyk rynkowych

Nieuczciwe praktyki rynkowe mają być zabronione - przewiduje rządowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.


W czwartek sejmowa komisja gospodarki powołała podkomisję do rozpatrzenia tego projektu.

Projekt definiuje nieuczciwe praktyki. Jest to m.in. postępowanie wprowadzające w błąd konsumenta - np. rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji - lub prawdziwych, ale rozpowszechnianych w sposób mogący wprowadzać w błąd. Wprowadzeniem w błąd ma być również pomijanie istotnych informacji.


Za nieuczciwe mają być również uznane tzw. agresywne praktyki rynkowe. Według projektu, za taką praktykę uważa się np. "niedopuszczalny" nacisk, ograniczający swobodę wyboru konsumenta. Chodzi o każdy rodzaj wykorzystywania przewagi wobec konsumenta, w szczególności użycie lub groźbę użycia przymusu psychicznego lub fizycznego, które ograniczają swobodę wyboru.


Osoby dotknięte nieuczciwą praktyką rynkową mogą nie tylko żądać zaniechania i usunięcia skutków tej praktyki, ale również domagać się naprawienia wyrządzonej szkody i zasądzenia odpowiedniej sumy na określony cel społeczny (z dziedziny kultury, ochrony dziedzictwa narodowego lub ochrony konsumentów).


Z roszczeniami takimi będą mogli wystąpić: Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Ubezpieczonych, organizacje konsumenckie, powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów.


Rząd chce, aby ustawa weszła w życie 12 czerwca.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK