| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rolnicy z firmą mogą znów zostać wykluczeni z KRUS

Rolnicy z firmą mogą znów zostać wykluczeni z KRUS

Do końca maja rolnicy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek złożenia w KRUS zaświadczenia o wysokości zapłaconego podatku za 2006 rok.


Niezachowanie tego terminu jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia z końcem kwartału, w którym rolnik lub domownik rozpoczął wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczął współpracę przy prowadzeniu tej działalności. Także przekroczenie kwoty 2643 zł podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej spowoduje, że osoby te zostaną wykluczone z ubezpieczenia społecznego w KRUS z końcem drugiego kwartału - wyjaśnia Maria Lewandowska, rzecznik prasowy KRUS.


Zasady podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników określa ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. nr 7, poz. 25 z późn. zm.). Zgodnie z nią dla możliwości podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników nie ma znaczenia forma opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej równocześnie z działalnością rolniczą. Rolnik może rozpocząć pozarolniczą działalność gospodarczą, nie tracąc prawa do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników tylko wówczas, jeśli przez co najmniej trzy lata był ubezpieczony w KRUS.


- Przez rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej rozumie się także wznowienie prowadzenia tej działalności po jej okresowym zawieszeniu oraz zmianę rodzaju lub przedmiotu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - dodaje Maria Lewandowska.


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało też wysokość kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2007 rok płaconego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez rolników i domowników. Wynosi ona 2693 zł. Jeśli osoby ubezpieczone w KRUS zarobią więcej, a tym samym zapłacą wyż- szy podatek, od lipca 2008 r. będą podlegać ubezpieczeniu w ZUS.


Bożena Wiktorowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK