| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pozostały tylko dwa dni na złożenie sprawozdań o recyklingu

Pozostały tylko dwa dni na złożenie sprawozdań o recyklingu

Do 30 stycznia producenci, importerzy oraz dystrybutorzy urządzeń RTV i AGD muszą złożyć sprawozdania o sprzęcie, który przekazali firmie przetwarzającej takie urządzenia.


Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny – producenci, importerzy oraz dystrybutorzy urządzeń RTV i AGD – odpowiadają za zorganizowanie zbiórki odpadów powstałych z takiego sprzętu. Dlatego do 30 dnia miesiąca następującego po kwartale muszą przedstawić sprawozdania o masie zużytego sprzętu zebranego, poddanego przetwarzaniu lub odzyskowi czy też unieszkodliwianiu.Obowiązek składania sprawozdań wynika z ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Określa ona, że podmioty, które zgodnie z przepisami ustawy są wprowadzającymi sprzęt elektryczny i elektroniczny na rynek lub zbierającymi zużyte tego rodzaju urządzenia, muszą co kwartał przedstawić generalnemu inspektorowi ochrony środowiska sprawozdania dotyczące ilości takich odpadów. 30 stycznia upływa termin, do którego należy przedstawić informacje o zebranych odpadach elektrycznych za ostatni kwartał ubiegłego roku.Obowiązki sprawozdawcze spoczywają również na podmiotach, które w rozumieniu przepisów są zbierającymi zużyty sprzęt RTV i AGD. Do tej grupy należą sklepy, które handlują tego rodzaju urządzeniami, jak i gminne jednostki organizacyjne, prowadzące działalność w zakresie odbierania odpadów, oraz firmy prywatne świadczące usługi w tym zakresie. Podmioty te do 30 stycznia muszą złożyć sprawozdania o masie zebranego zużytego sprzętu, który przekazali firmie prowadzącej zakład przetwarzania takich urządzeń.Z kolei przedsiębiorcy prowadzący zakłady przetwarzania w sprawozdaniu muszą podać informacje o masie przyjętego sprzętu, z którego powstał zużyty sprzęt. Mają oni podać dodatkowo numery i nazwy grupy oraz numery i nazwy rodzaju tego sprzętu, co określa załącznik do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jednak to nie koniec, bo uwzględnić należy także rodzaje i masę odpadów powstałych już z przetworzonego zużytego sprzętu, które zostały przekazane dalej do podmiotów prowadzących działalność w zakresie recyklingu lub innych procesów odzysku czy też ich unieszkodliwiania.Ostatnia grupa, która w tym terminie musi złożyć sprawozdanie, to recyklerzy. Mają oni podać masę przyjętych oraz poddanych recyklingowi lub innym procesom odzysku odpadów pochodzących ze zużytego sprzętu. Wzory sprawozdań dla każdej z grup przedsiębiorców zawierają odpowiednie rozporządzania ministra środowiska. Informacje o odpadach elektrycznych i elektronicznych należy przesyłać na adres Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Za niewywiązanie się z tych obowiązków lub nieterminowe złożenie sprawozdań grozi grzywna.Łukasz Kuligowski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK