| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Święta będą bez handlu

Święta będą bez handlu

Handel ma być zakazany tylko w najważniejsze święta państwowe i religijne. Taką zmianę przepisów w kodeksie pracy proponują posłowie PiS.


ZMIANA PRAWAPracownicy handlu, niezależnie od wielkości sklepu, w jakim pracują, nie będą pracować w święta, zakłada poselski projekt nowelizacji.– Zaproponowaliśmy, by placówki handlowe nie mogły prowadzić swojej działalności w dni wymienione w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, czyli w Nowy Rok, Wielkanoc, 1 i 3 maja, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz Boże Narodzenie. Zakaz nie będzie dotyczył m.in. aptek, stacji benzynowych – mówi poseł Stanisław Szwed.W branżach innych niż handel możliwość świadczenia pracy w dni świąteczne będzie uregulowana na dotychczasowych zasadach. Propozycje PiS budzą dużo mniej kontrowersji niż projekt zgłoszony przez Ligę Polskich Rodzin, który przewidywał ograniczenia możliwości pracy w niedzielę i święta dla wszystkich pracowników. Ze względu na zbyt poważne skutki społecznogospodarcze zaproponowanych zmian projekt LPR został odrzucony. Szacuje się, że pracę w wyniku wprowadzenia zakazu pracy w niedzielę mogłoby stracić kilkadziesiąt tysięcy osób. Negatywną rekomendację wystawiła projektowi sejmowa podkomisja, która nad nim pracowała.Nową propozycję pozytywnie oceniają handlowcy. W dalszym ciągu będą handlowe niedziele, a w dni świąteczne, w które obowiązywać ma zakaz handlu, i tak sklepy nie pracowały.– Ta zmiana z perspektywy mojej firmy nie powinna odbić się na wynikach finansowych i organizacji pracy. Jakoś to odrobimy, a klienci łatwiej pogodzą się z tymi zmianami niż z proponowaną wcześniej utratą handlowych niedziel – mówi Mieczysław Dąbrowski, prezes PSS Społem Białystok.Projekt nowelizacji trafi jutro do laski marszałkowskiej. Jest szansa, że pierwsze czytanie ustawy odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.Tomasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK