| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KRS. Elektroniczne wnioski tylko dla zarejestrowanych użytkowników

KRS. Elektroniczne wnioski tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Od 1 stycznia wszystkie dokumenty dołączane do wniosków rejestrowych, które przedsiębiorcy przekazują przez internet do KRS, muszą być sporządzone w formie PDF.


Od 1 stycznia Krajowy Rejestr Sądowy rozpocznie prowadzenie w formie elektronicznej katalogu dokumentów spółek. Do tej pory prowadzony jest on w formie papierowej, a tylko rejestry mają formę elektroniczną.


Minister sprawiedliwości przygotował projekt rozporządzenia w sprawie warunków organizacyjno-technicznych, dotyczących formy wniosków i dokumentów składanych do sądów rejestrowych i Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego drogą elektroniczną.Przez specjalny portal

Ministerstwo zaproponowało, aby przedsiębiorcy mogli składać elektroniczne wnioski przez system portalowy prowadzony w systemie informatycznym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dostępny w publicznych sieciach teleinformatycznych, a przede wszystkim w internecie pod adresem www.ms.gov.pl


Korzystając z portalu, przedsiębiorcy będą mogli przekazywać wnioski rejestrowe do sądów rejestrowych wraz z załącznikami i dokumentami, składać elektroniczne wnioski do Centralnej Informacji o wydanie odpisów, wyciągów, zaświadczeń i udzielanie informacji oraz o udostępnienie kopii dokumentów z elektronicznego katalogu dokumentów spółek.


– Dla przedsiębiorców ważne jest, że ustawodawca nie uzależnił formy udostępniania żądanego dokumentu od formy złożonego wniosku – elektronicznej albo papierowej – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.


– Istotne dla nich jest to, że otrzymają kopie i odpisy wszystkich dokumentów złożonych do akt, również w formie papierowej – dodaje.


Wnioski i załączniki muszą być wypełnione na urzędowych formularzach bezpośrednio w systemie portalowym. Aby mogły zostać wysłane razem z dokumentami drogą elektroniczną, przedsiębiorca musi złożyć podpis elektroniczny. Wnioski do sądów rejestrowych będzie mogła przekazywać w ten sposób jedynie osoba uprawniona do działania w imieniu wnioskodawcy.


Dokumenty do wniosków rejestrowych muszą być załączane w formacie PDF i zawierać podpisy elektroniczne osób uprawnionych do ich podpisania. Format plików PDF służy do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych i daje możliwość poprawnego generowania polskich liter. Nie zawiera zabezpieczeń, które uniemożliwiałyby wykonanie wydruku. Taki sposób przekazywania dokumentów zapewnia ich zidentyfikowanie, umożliwia przeglądanie ich oraz sporządzenie wydruku dokumentów w formie papierowej i dołączenie ich do akt rejestrowych przedsiębiorcy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK