| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Renciści przedsiębiorcy nie zapłacą wyższych składek

Renciści przedsiębiorcy nie zapłacą wyższych składek

Renciści prowadzący działalność gospodarczą jeszcze przez sześć miesięcy nie będą płacić pełnych składek na ubezpieczenie społeczne.


Zmiana prawa

Od nowego roku renciści dodatkowo prowadzący działalność gospodarczą nie będą płacić pełnych składki na ubezpieczenie społeczne. Po raz drugi w tym roku Sejm przeprowadził ekspresową nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wczoraj posłowie prawie jednogłośnie (dwóch posłów było przeciwko) uznali, że trzeba dać rządowi czas na przygotowanie nowej ustawy określającej zasady opłacania składek przez tę grupę osób.

Początkowo renciści mieli płacić wyższe składki już od 1 czerwca 2006 r. Liczne protesty spowodowały przesunięcie terminu wejścia w życie tej ustawy do końca tego roku. Jednak rząd nie zdążył przygotować projektu nowej ustawy, która rozwiązywałaby kwestię opłacania składek przez rencistów przedsiębiorców w 2007 roku. Posłowie przygotowali więc własny projekt nowelizacji. Dzięki temu renciści przedsiębiorcy dopiero od 1 lipca 2007 r. będą płacić pełne składki na ubezpieczenie społeczne.

Do Sejmu wpłynął już rządowy projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych. Zakłada on, że osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą mają być refundowane obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednak nie wiadomo, czy takie rozwiązanie jest możliwe w przyszłym roku. Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w budżecie PFRON na 2007 rok nie ma środków na refundację składek. Dodatkowym problemem może być nieprzygotowanie systemu informatycznego tej instytucji do nowych zadań.

Bożena Wiktorowska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK