| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ograniczenie zgodne z konstytucją

Ograniczenie zgodne z konstytucją

Przepisy ograniczające prawo do rozliczenia VAT związanego z zakupem samochodów nieposiadających homologacji, które obowiązywały do 22 sierpnia 2005 r., były zgodne z konstytucją.Z inicjatywy rzecznika praw obywatelskich (RPO), Trybunał Konstytucyjny wczoraj zajął się zasadami odliczania VAT od samochodów ciężarowych. Chodziło o to, że zgodnie z obowiązującymi do 22 sierpnia ubiegłego roku przepisami brak świadectwa homologacji ograniczał zwrot różnicy oraz obniżenie podatku należnego o naliczony w związku z zakupem samochodów ciężarowych i rozliczanie VAT od paliwa. W ocenie rzecznika, kryteria przyjęte w tzw. wzorze Lisaka, który dotyczył tych kwestii, a także odwołanie się do homologacji były niezgodne z konstytucją. W ocenie rzecznika, uzależnienie zakresu odliczenia VAT od posiadania świadectwa homologacji różnicowało podatników i naruszało konstytucyjną zasadę państwa prawa i zasadę równości.


We wniosku RPO zauważył, że, w myśl obowiązujących do ubiegłego roku przepisów, niektóre samochody, mimo że zostały zarejestrowane jako samochody ciężarowe, są klasyfikowane na gruncie prawa podatkowego jako samochody osobowe. Oznacza to, że o charakterze pojazdu samochodowego, a tym samym o możliwości obniżenia VAT, nie rozstrzygała decyzja o zarejestrowaniu pojazdu, lecz wyciąg ze świadectwa homologacji.


Nie może być tak, że ustawodawca wprowadza dwie różne definicje samochodu ciężarowego. Ustawodawca powinien dążyć do tego, żeby w różnych ustawach zawierać takie same definicje tych samych pojęć – dowodził RPO.

Trybunał Konstytucyjny jednak orzekł, że przepisy ustawy o VAT obowiązujące do 22 sierpnia 2005 r. są zgodne z konstytucją.

Choć skład orzekający przyznał, że sporne przepisy są dalekie od doskonałości, nie znalazł na tyle silnych argumentów, żeby uznać je za niekonstytucyjne. Trybunał przypomniał, że ustawodawca ma względną swobodę w kształtowaniu polityki podatkowej i w tym przypadku tej swobody nie przekroczył. Ustawodawca miał prawo określić, jaki rodzaj dokumentu będzie decydował o zakresie odliczenia VAT. Wybierając świadectwo homologacji, opowiedział się za najmniej uciążliwym dla podatnika sposobem regulacji. Podatnik mógł uzyskać niezbędny dokument i nie można tego uznać za nadmierną uciążliwość. Decyzje w sprawach rejestracji dotyczą dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego w oparciu o kryteria funkcjonalne. Decyzje w sprawie obniżenia VAT należą do zupełnie innej kategorii.

Ustawodawca miał prawo określić, jaki rodzaj dokumentu będzie decydował o zakresie odliczenia VAT – uznał Trybunał Konstytucyjny.

Wyrok jest prawomocny.  Sygn. akt K7/05

 Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK