REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagraniczne patenty z dotacją

REKLAMA

Wsparcie z budżetu ma zachęcić przedsiębiorców do patentowania wynalazków i znaków towarowych na świecie. Rozdział środków miał ruszyć we wrześniu, ale brakuje rozporządzeń wykonawczych.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dostanie około 2 mln zł na dofinansowanie przedsiębiorstw, które zarejestrują wynalazek za granicą. To program pilotażowy, dlatego kwota do podziału jest niewielka. Agencja może zwrócić 80 proc. kosztów za zagraniczne zgłoszenia patentowe, rejestrację znaku towarowego i wzoru przemysłowego.

– Jeśli biznes podchwyci pomysł, będziemy się starali o następne środki – mówi Ewa Skrzypkowska z PARP, która prowadzi projekt. – Nie oceniamy poziomu innowacyjności ani tego, czy wynalazki nadają się do zastosowania przemysłowego. Przedsiębiorca musi się wylegitymować dokumentem potwierdzającym wniesienie rejestru i opłaty w dowolnym kraju. Nie stawiamy też ograniczeń co do wysokości wydatków, może to być kilka patentów lub innych dopuszczalnych rejestrów.

Wsparcie jest nie do pogardzenia, bo procedura w Europejskim Urzędzie Patentowym jest droga.
– Patent na największe kraje europejskie, USA i Japonię kosztuje około 40 tys. euro. Pod względem ochrony wynalazków na świecie wypadamy żenująco. Jednak jeśli chodzi o rejestracje znaków towarowych i wzorów przemysłowych, to przedsiębiorcy powinni je finansować sami – mówi Łukasz Czernicki, partner w spółce WTS Rzecznicy Patentowi.

W 2005 roku do EUP wpłynęło ponad 63,6 tys. wniosków, z czego z Polski zaledwie 111. Najczęściej o możliwość dofinansowania zagranicznej rejestracji pytają firmy z sektora farmacji i biotechnologii: naukowcy z instytutu immunologii i terapii doświadczalnej PAN, wrocławscy badacze pracujący nad techniką leczenia bakteriofagami.
W Ministerstwie Gospodarki utknęło rozporządzenie, które pozwoli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dysponować środkami niepochodzącymi z funduszy UE i określi szczegółowe zasady podziału pieniędzy z budżetu. Na ten dokument czekają też firmy zainteresowane udziałem w dwóch kolejnych programach pilotażowych: dofinansowanie naukowców, którzy chcą podjąć działalność gospodarczą, oraz rozwój klastrów, czyli struktur tworzonych przez różne firmy i organizacje danego regionu, skupione zazwyczaj wokół jednej branży.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Katarzyna Kozińska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

REKLAMA

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA