| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowy rekord cen ropy w Nowym Jorku

Nowy rekord cen ropy w Nowym Jorku

Na giełdzie surowcowej New York Mercantile Exchange padł w czwartek wieczorem nowy rekord cen ropy surowej - 73,69 dolara za baryłkę ropy z dostawą w czerwcu.

Wcześniej w ciągu dnia kontrakty terminowe na czerwiec, które w piątek stają kontraktami najbliższego miesiąca na miejsce majowych, osiągnęły nawet cenę 74 dolarów za baryłkę.Kontrakty terminowe na maj na nowojorskiej giełdzie NYMEX, będące w czwartek przedmiotem transakcji po raz ostatni, osiągnęły na początku dnia w handlu elektronicznym prowadzonym z Azji również rekordową cenę - 72,49 dol. za baryłkę. Przekroczyły one najwyższy z kilkudniowej serii rekordów - 72,40 dol. za baryłkę, pobity w Nowym Jorku w środę.Pod koniec dnia wskaźnikowa dla największego na świecie rynku amerykańskiego cena lekkiej, słodkiej ropy krajowej obniżyła się nieco w przypadku wygasających kontraktów majowych i zamknęła się na wysokości 71,95 dol. za baryłkę, o 22 centy poniżej rekordowego, środowego zamknięcia.Rekord absolutny padł też w czwartek na londyńskiej giełdzie ICE Futures, gdzie wskaźnikowa dla rynku europejskiego cena ropy Brent z Morza Północnego wzrosła w ciągu dnia w przypadku kontraktów terminowych na czerwiec do niespotykanego dotąd poziomu 74,22 dol. za baryłkę. Później nastąpiła korekta i cena zamknięcia w Londynie wyniosła 73,18 dol. za baryłkę, o 55 centów poniżej zamknięcia środowego.W ciągu ostatniego roku światowe ceny ropy wzrosły już o 38 procent. Obecnie na rynku kontraktów terminowych w Nowym Jorku ceny na wszystkie miesiące aż do listopada kształtują się powyżej granicy 70 dolarów za baryłkę, która do niedawna była prawie nieosiągalna i została przełamana tylko raz - na przełomie sierpnia i września ub. roku, kiedy to niezwykle silny huragan Katrina uderzył w zagłębie naftowe nad Zatoką Meksykańską.Na hossę, jaka wystąpiła w ostatnich dniach, przebijając rekordowe notowania sprzed prawie 8 miesięcy, wpłynęły przede wszystkim obawy o dostawy ropy z Iranu, które mogą zostać przerwane, jeśli dojdzie do konfrontacji miedzy realizującymi swe ambicje atomowe władzami tego kraju, a społecznością międzynarodową na czele z USA, która jest przeciwna tym ambicjom.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »