| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ma być prościej i szybciej

Ma być prościej i szybciej

Minister sprawiedliwości chce jeszcze w tym roku usprawnić działanie sądów gospodarczych. Dzięki prostszym procedurom i wprowadzeniu nowych technologii przedsiębiorcy mają znacznie szybciej rozwiązywać spory dotyczące obrotu gospodarczego.

Ułatwić dochodzenie roszczeń przed sądem ma przede wszystkim nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o komornikach. Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić m.in. przepisy dotyczące właściwości rzeczowej sądów w sprawach gospodarczych. Bardzo często jest to dziś czynnik opóźniający rozstrzyganie sporów. Sprawy mogą bowiem zostać zakwalifikowane do różnych postępowań. Po zmianach – w razie wątpliwości – postępowania gospodarcze będą miały pierwszeństwo.

Bardziej restrykcyjne staną się zasady wzywania przez sędziego do uzupełnia braków formalnych pism procesowych składanych przez strony. Obecnie, w razie stwierdzenia braków, przewodniczący lub sąd wzywa stronę (jej pełnomocnika) do uzupełnienia braków w wyznaczonym terminie. Dopiero po bezskutecznym jego upływie pismo jest zwracane lub odrzucane. Po nowelizacji, jeśli pełnomocnik strony niestarannie przygotuje pozew, pismo to zostanie odrzucone bez dodatkowych pouczeń.

Każdy sędzia orzekający sądu gospodarczego będzie miał do końca roku asystenta, czyli prawnika, który odciąży go od wielu zajęć administracyjno-biurowych.

Projekt skraca czas odpowiedzi na pozew. Pozwany będzie musiał odpowiedzieć na pozew w ciągu dwóch tygodni od jego otrzymania i podać wszelkie zarzuty do pozwu oraz dowody. A jeśli nowe dowody zdobędzie później, będzie mógł je przedstawić również w ciągu dwóch tygodni. Inaczej odpowiedź zostanie zwrócona.

Projekt rozszerza możliwość wydawania wyroków na posiedzeniu niejawnym. Ma to skrócić czas rozwiązywania niektórych rodzajów sporów. Posiedzenia niejawne będą możliwe, gdy zadaniem sądu będzie nie tyle ustalenie okoliczności faktycznych, co przesądzenie spornego między stronami zagadnienia prawnego.

Projekt wprowadza też zupełnie nowe rozwiązania, mające na celu dyscyplinowanie uczestników postępowania, w szczególności stron i ich pełnomocników, którzy swoimi działaniami doprowadzają do bezzasadnego odraczania rozprawy. W takich sytuacjach będzie możliwe wymierzanie grzywny.

Sprawniejsza egzekucja

Usprawnić egzekucję – prócz zmian w procedurach – ma większa liczba komorników. Przygotowana przez resort sprawiedliwości nowelizacja ustawy komorniczej znosi dotychczasowy system rewirów, który pozwalał w jednym takim okręgu działać tylko jednemu komornikowi. Według nowych regulacji na jednym obszarze będzie mogło działać nawet kilkunastu komorników konkurujących ze sobą. Wierzyciele będą mieli prawo wyboru najlepszego – zakłada projekt zmian w ustawie o zawodzie komornika.
Zwiększeniu liczby komorników ma sprzyjać łatwiejszy dostęp do tego zawodu absolwentów prawa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK