| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prostsza droga dla małych firm

Prostsza droga dla małych firm

Nie ma tygodnia, by na platformie Start nie zarejestrowała się kolejna spółka. Na początku marca było ich już 35. Z wypełnieniem formularza przez internet nie ma żadnego problemu, można zrobić to w kilka minut.

Program prowadzi spółkę za rękę, podpowiadając, kiedy i jakie pola trzeba uzupełnić. Potem już tylko wystarczy przesłać wypełniony formularz razem z kopią aktualnego odpisu z KRS, poczekać na aktywację w systemie i na ofertę. Może przyjść w każdej chwili.

Platforma okazała się strzałem w dziesiątkę. Przetestowana przed uruchomieniem na wszystkie sposoby spełnia wszystkie zaplanowane zadania.

– W każdym tygodniu rejestruje się po kilka spółek – mówi Łukasz Jagiełło, wicedyrektor Działu Emitentów GPW.

Platforma internetowa Start ruszyła 1 grudnia ubiegłego roku. To wspólny projekt Giełdy Papierów Wartościowych oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Platforma działająca w sieci ma ułatwiać kontakt między spółkami poszukującym kapitału na rozwój a inwestorami kwalifikowanymi.

Kto może być inwestorem w programie Start

• Inwestorzy kwalifikowani, zdefiniowani w art. 8 ustawy z 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
• Fundusze private equity i venture capital zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Inwestorów Kapitałowych.
• Anioły Biznesu (osoby fizyczne wpisane do rejestru inwestorów kwalifikowanych na mocy decyzji KPWiG).
• Podmioty zagraniczne.

Dla jakich spółek przeznaczony jest Start

• Dla małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych pozyskaniem kapitału do 15 mln zł.
• Dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych i komandytowo-akcyjnych.

Pomysł na Start kiełkował przez kilka miesięcy. Polegał na stworzeniu takich mechanizmów, które ułatwiałyby małym i średnim przedsiębiorstwom pozyskanie kapitału. Miałyby być to takie firmy, dla których wejście na giełdę to dopiero kwestia przyszłości. Szukają jednak pieniędzy, by dalej się rozwijać. Długą listą firm starających się o dofinansowanie dysponuje PARP, nie mniejszą ma warszawska giełda.

Pomysł znalazł finał w bardzo szerokiej formule platformy, na której zarejestrować się może każda firma. Może być więc to nie tylko spółka akcyjna, ale również komandytowo-akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tego obie instytucje, GPW i PARP, nie wyznaczyły dolnego progu kapitału, jaki można pozyskać, biorąc udział w programie. Istnieje tylko górny limit – 15 mln zł.
Nie ma też żadnych ograniczeń pod względem etapu rozwoju firmy. Może być to więc równie dobrze start-up, jak i przedsiębiorstwo przechodzące restrukturyzację, zmieniające branżę czy prowadzące działalność od kilku lat. Nawet podanie wyników finansowych dwa lata wstecz jest fakultatywne, tak samo jak struktury własnościowej. Obowiązkowo trzeba poinformować tylko o wynikach za 2005 rok, o przeznaczeniu kapitału, jaki chce się pozyskać, przedmiocie działalności i liczbie zatrudnionych. Dane zamieszczone w wizytówce firmy są widoczne albo dla wszystkich inwestorów kwalifikowanych (obecnie jest to 14 funduszy private equity i venture capital) lub dla wybranych. O tym, który z nich będzie je oglądał, decyduje spółka. Z informacjami na ich temat nie mogą natomiast zapoznać się osoby postronne przeglądające strony www.

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »