| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pogorszyła się koniunktura w handlu

Pogorszyła się koniunktura w handlu

Ogólny klimat koniunktury pogorszył się w lutym wobec stycznia i nadal jest oceniany negatywnie (minus 12 wobec minus 10 w styczniu) - poinformował GUS.

"Wśród badanych przedsiębiorstw 14 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 26 proc. - jej pogorszenie (w styczniu odpowiednio 15 proc. i 25 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - podał GUS.



GUS podaje, że ograniczenia bieżącej sprzedaży są znacznie większe niż w styczniu. Według raportu pogorszyła się w ubiegłym miesiącu sytuacja finansowa przedsiębiorstw.



"Formułowane przez przedsiębiorców prognozy sprzedaży w najbliższych miesiącach są mniej pesymistyczne niż w styczniu. W konsekwencji mogą się nieznacznie zmniejszyć trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Poziom posiadanych zapasów towarów nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Przyszłe zamówienia na towary mogą być ograniczane w mniejszym stopniu niż prognozowano w styczniu" - głosi raport GUS.



Według autorów analizy dyrektorzy firm sygnalizują umiarkowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. GUS ocenia, że nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia pracowników, przy czym skala zwolnień może być zbliżona do przewidywań ze stycznia. Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są negatywne.



"Najbardziej pesymistyczny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury notuje się dla branży: włókno, odzież, obuwie (minus 16 wobec minus 11 przed miesiącem) i branży żywnościowej - minus 15 (minus 13 w styczniu). W branży samochodowej wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie sprzed miesiąca (minus 13). Przedsiębiorcy z branży: meble, rtv, agd zgłaszają wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury na poziomie minus 4 (plus 7 w ubiegłym miesiącu)" - podał GUS.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK