REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachęty do inwestowania

REKLAMA

Większość małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce nie stosuje zaawansowanych technologii i nie świadczy nowoczesnych usług. Zachętą dla przedsiębiorców do ich stosowania ma być ustawa o działalności innowacyjnej.
Twórcy projektu ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej szacowali, że już w pierwszym roku jej obowiązywania firmy na badania i rozwój wydadzą o 377 milionów zł więcej niż dotychczas.

Znaczną część wydatków firmy mogłyby pokryć z kredytu technologicznego, który będzie udzielany przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego. Przewiduje się, że w 2006 r. na ten cel państwo przeznaczy ponad 100 mln złotych. Część udzielonego kredytu bank może umorzyć. Takim umorzeniem mogą zostać objęte np. pomniejszone o VAT i podatek akcyzowy wydatki na rozbudowę i modernizację istniejących już środków trwałych bądź na instalacje i uruchomienie tych środków. Pieniądze wydane na działalność innowacyjną przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu nawet wówczas, gdy prowadzona działalność nie przyniesie efektu.

– Otrzymanie kredytu technologicznego umożliwia zakup nowoczesnych maszyn, rozwiązań i technologii szczególnie małym firmom – tłumaczy Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan. – W dodatku jeżeli udokumentują sprzedaż produktów lub usług wytworzonych dzięki tej technologii, będą mogli starać się o umorzenie przez bank nawet połowy kredytu – wyjaśnia M. Krzysztoszek. O kredyt mogą się starać jedynie przedsiębiorcy mający już jakieś własne środki finansowe. Chodzi tutaj o udział własny w wysokości co najmniej 25 proc. planowanej inwestycji. Jednakże nie mogą to być środki z pomocy publicznej, które zostały wcześniej przyznane w formie kredytu, dopłaty do oprocentowania kredytu, gwarancji lub poręczenia na warunkach bardziej korzystnych niż oferowane na rynku.

Zachętą do inwestowania w innowacje będzie też możliwość ubiegania się o status centrum badawczo-rozwojowego, co z kolei łączy się z przywilejami podatkowymi dla Centrum Badawczo-Rozwojowego, a także dla ich kontrahentów, którzy zakupią tworzone nowe technologie.

Wprawdzie ustawa miała na celu umożliwienie drobnym przedsiębiorcom inwestowanie w badania i rozwój, to faktycznie ustanowiła dosyć duże bariery, w praktyce ograniczające dostęp do przywilejów w niej przewidzianych. Na przykład status centrów badawczo-rozwojowych mogą uzyskać tylko przedsiębiorcy, którzy oprócz spełnienia innych warunków za rok obrotowy poprzedzający złożenie wniosku uzyskali przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych stanowiących równowartość co najmniej 800 tysięcy euro. – Takiego obrotu nie uzyskują małe przedsiębiorstwa – twierdzi Elżbieta Lutow specjalista do spraw ekonomiki, rzemiosła i podatków Związku Rzemiosła Polskiego. Wprowadzenie w ustawie takiego wymogu znacznie więc zawęzi grupę firm, które będą mogły skorzystać z przywilejów przewidzianych w ustawie. W praktyce więc – wbrew zamierzeniom ustawodawcy – pomoc może trafić do dużych firm posiadających już wielkie zaplecza badawczo-rozwojowe, którym będzie opłacało się wyodrębnić małe podmioty do prowadzenia badań i starania się o przyznanie statusu centrum badawczo-rozwojowego. Dzięki temu wydzieleniu się skorzystają z jeszcze większych przywilejów między innymi podatkowych i otrzymają jeszcze większe środki na rozwój – tłumaczy E. Lutow.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA