| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zamiast pomagać narażają na straty

Zamiast pomagać narażają na straty

Przedsiębiorcy alarmują: na skutek niesolidności obsługujących ich biur rachunkowych lub doradców podatkowych muszą płacić wysokie zaległe podatki wraz z odsetkami.

Prowadzenie ksiąg mojej firmy zleciłem biuru rachunkowemu. Okazało się, że popełniło ono błędy. Błędy dotyczyły 153 faktur. W efekcie musiałem zapłacić 246 tys. zł podatku wraz z odsetkami – żali się „GP” czytelnik z Olsztyna.

Także inni podatnicy narzekają, że z powodu niesolidności obsługujących ich biur rachunkowych czy doradców podatkowych narażeni zostali na straty. Potwierdzają to również informacje uzyskane z izb skarbowych. Jakie są tego powody? Po pierwsze, biura rachunkowe lub doradcy podatkowi często obsługują nadmierną liczbę podatników.

Po drugie, tego rodzaju usługi nierzadko wykonują osoby bez uprawnień. – Organy skarbowe podczas większości kontroli nie badają uprawnień osób wykonujących usługi księgowe – powiedział nam Andrzej T. Prelicz z Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Na przypadki prowadzenia działalności bez uprawnień wskazuje m.in. Izba Skarbowa w Opolu.

– W każdym urzędzie skarbowym na terenie Opolszczyzny wisi lista doradców podatkowych. Podatnik sam decyduje, komu powierza swoje sprawy. Powinien pamiętać, że ma prawo sprawdzić uprawnienia oraz polisę OC, i powinien z tego prawa korzystać – podkreśla Elżbieta Konopka, doradca podatkowy z województwa opolskiego. Jeśli wykryte zostaną nieprawidłowości, konsekwencje z reguły ponosi podatnik, a nie biuro.

Gdy podatnik poniósł szkodę, może wystąpić z roszczeniami odszkodowawczymi na drodze cywilnej. W praktyce jednak mogą być z tym problemy. Co prawda osoby z certyfikatem MF, a także doradcy podatkowi powinni zawrzeć ubezpieczenie OC, ale u księgowych prowadzących biura rachunkowe nikt tego nie kontroluje.

Kłopot polega też na tym, że w stosunku do ryzyka limity odpowiedzialności ubezpieczycieli są symboliczne. Wynoszą od 5 do 15 tys. euro. Przy mniejszej skali działalności to może wystarczyć, przy większej – niekoniecznie. Ryzyko pojawia się zwłaszcza w rozliczeniach VAT. W przypadku obsługi dużego centrum handlowego bardzo łatwo o pomyłkę – przestrzega Michał Molęda z OC Gerling Polska.

Co gorsza, znaczna część biur rachunkowych popełnia błędy we własnych rozliczeniach z fiskusem. Urzędy kontroli skarbowej w okresie 2004 r. – I półrocze 2005 r. przeprowadziły 31 kontroli w takich biurach. W 13 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości – poinformowało „GP” Ministerstwo Finansów.

Wiesława Moczydłowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK