| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > OPZZ: uwolnienie pensji prezesów niekorzystne dla pracowników

OPZZ: uwolnienie pensji prezesów niekorzystne dla pracowników

Rząd, przyjmując na ostatnim posiedzeniu ustawę uchylającą tzw. ustawę kominową, dostrzegł jedynie problem wynagrodzeń kadry kierowniczej, zapominając o pracownikach - twierdzi OPZZ.

Według Rady Ministrów, obowiązująca obecnie ustawa nie dość, że nie spełniła swoich oczekiwań, to ponadto jest niezgodna z art. 86 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, z którego wynika, że państwa członkowskie muszą przestrzegać zasady równego traktowania w obrocie gospodarczym przedsiębiorstw publicznych i prywatnych. OPZZ jest innego zdania. Jak podkreśla w swoim stanowisku, mimo różnych prób obchodzenia tej ustawy przez kadrę zarządzającą, spełniała ona swoje zadanie, blokując patologiczne rozwarstwienia płac w sektorze państwowym.

W opinii związku, uchylenie ustawy kominowej powinno odbywać się z równoczesnym nowelizowaniem ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania płac. – Rząd dostrzegł jedynie problem płac prezesów i kierowników spółek, nadal natomiast forsuje zamrożenie płacy minimalnej i nie dopuszcza do wzrostu wynagrodzeń pracowniczych, jednostronnie narzucając wskaźniki wzrostu płac – twierdzą związkowcy. Według nich, jeżeli posłowie zajmą się tylko jednym projektem, uchylającym „kominówkę”, spowoduje to nierówność wobec prawa kadry zarządzającej i pracowników w przedsiębiorstwach państwowych.

Będzie też służyło powiększeniu dysproporcji płacowych i nierówności społecznych w Polsce. A już teraz, jak podkreśla OPZZ, płace kadry zarządzającej w zasadniczy sposób wpływają na wzrost kosztów pracy. Związkowcy przewidują, że jeśli wspomniany projekt ustawy wejdzie w życie, wówczas wskaźnik wzrostu wynagrodzeń zostanie skonsumowany przez wzrost płac kadry zarządzającej.

Izabela Rakowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK