| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odliczanie podatku VAT. Na własne ryzyko

Odliczanie podatku VAT. Na własne ryzyko

Obowiązująca w polskim systemie zasada, zgodnie z którą podatnik, który nie został jeszcze zarejestrowany jako podatnik VAT, a rozpoczął już dokonywanie czynności związanych z tą działalnością, nie ma prawa do odliczania i naliczania podatku, jest niezgodna z VI Dyrektywą.

Co do zasady, niezarejestrowany podatnik nie będzie mógł odliczyć podatku wynikającego z faktur otrzymanych w okresie przed rejestracją w US. Tak stanowią polskie przepisy, które są niezgodne z regulacją zawartą w VI Dyrektywie (art. 17) dotyczącej zasad europejskiego systemu VAT.

Natomiast kontrahent, który otrzyma fakturę wystawioną przez niezarejestrowanego podatnika, będzie miał prawo do odliczenia, ale musi liczyć się z tym, że organ podatkowy może podważyć takie odliczenie.

Pozostaje jeszcze kwestia wyjaśnienia, co z dokonywaniem czynności opodatkowanych w momencie złożenia wniosku rejestracyjnego, ale jeszcze przed właściwą rejestracją? Otóż, jak powiedział na konferencji podatkowej Jerzy Martini z Baker&McKenzie, podatnikowi przysługuje w takich przypadkach prawo do odliczania i naliczania podatku. Kontrahentowi niestety trzeba wystawić fakturę bez NIP, a ewentualnie później (po uzyskaniu NIP) przesłać notę korygującą.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wielokrotnie zajmował stanowisko w tej sprawie. I tak np. w wyroku z 21 marca 2000 r. (C-110/98, sprawa Gabalfrisa) stwierdzono, że art. 17 VI Dyrektywy w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych wyklucza możliwość wprowadzenia przepisów krajowych, które uzależniałyby skorzystanie z prawa do odliczenia VAT zapłaconego przez podatnika tego podatku przed rozpoczęciem regularnej działalności opodatkowanej, od spełnienia pewnych kryteriów, np. złożenia stosownego wniosku przed powstaniem obowiązku podatkowego lub faktycznego rozpoczęcia działalności opodatkowanej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK