| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prawo budowlane RPO postuluje

Prawo budowlane RPO postuluje

Właściciele nieruchomości sąsiadujących z działką, na której planowana jest inwestycja, powinni mieć więcej praw w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Problem dotyczy art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Przepis ten stanowi, że stronami postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę są – oprócz inwestora – tylko właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości, które znajdują się w tzw. obszarze oddziaływania obiektu.

Jest to teren wyznaczony w otoczeniu budowanej inwestycji na podstawie odrębnych przepisów wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu. Rzecznik uważa, że dokładne określenie, kto z sąsiadów może być stroną w konkretnym postępowaniu, możliwe jest na podstawie przepisów techniczno-budowlanych. RPO podkreśla więc, że jeśli inwestor buduje zachowując wymagane prawem odległości, to nie może być mowy o oddziaływaniu na sąsiednie nieruchomości.

Oznaczałoby to, że w takich przypadkach sąsiedzi nie mogliby uczestniczyć w postępowaniu na prawach strony, czyli m.in. przeglądać akt, wnosić odwołań itp. Zdaniem RPO, uprawnienie sąsiadów do np. wznowienia postępowania administracyjnego lub stwierdzenia nieważności decyzji to za mało. Wtedy bowiem o wiele trudniej jest usunąć negatywne skutki niż na etapie starania się przez inwestora o pozwolenia na budowę.

O tym, kto może być stroną, znacznie szerzej niż w prawie budowlanym wskazano w kodeksie postępowania administracyjnego (art. 28 k.p.a.). Stroną może być każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie (albo kto żąda czynności ze względu na swój interes prawny lub obowiązek). Przy wydawaniu pozwolenia na budowę tak jednak nie jest i z tego powodu RPO uważa, że art. 28 ust. 2 prawa budowlanego narusza konstytucję. Prof. A. Zoll apeluje więc do ministra infrastruktury Krzysztofa Opawskiego o jego zmianę.

Michał Kosiarski

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK