| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Fundusze strukturalne i poręczenia dla małych przedsiębiorców

Fundusze strukturalne i poręczenia dla małych przedsiębiorców

Po 1 stycznia 2005 r. najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli w większym stopniu korzystać z funduszy strukturalnych oraz poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa. Dotychczas wskutek luki prawnej istniały pewne ograniczenia.

W efekcie zmian w ustawie z 9 listopada 2000 r. o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz.U. nr 109, poz. 1158 z późn. zm.), definicję małego i średniego przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy utożsamiono z definicjami obowiązującymi w prawodawstwie wspólnotowym do celu udzielania pomocy publicznej tym przedsiębiorcom.

Ponadto dodano we wszystkich przepisach ustawy o PARP, wskazujących małych i średnich przedsiębiorców, także pojęcie mikroprzedsiębiorcy (czytaj obok w artykule „Definicje dla drobnych”), które wprowadzono do polskiego prawa. Dzięki temu najmniejsze firmy również będą mogły korzystać z funduszy strukturalnych.

Zmiany wprowadzono również do ustawy z 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz.U. z 2003 r. nr 174, poz. 1689 z późn. zm.).

Jak się zakłada, ta nowelizacja ma sprawić, że fundusze poręczeniowe, którym Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości udzieliła wsparcia kapitałowego, będą mogły uzyskane środki przeznaczyć na udzielanie poręczeń nie tylko z tytułu pożyczek i kredytów, ale także np. poręczeń jako wadium, które zobowiązany jest wnieść przedsiębiorca (wykonawca) w związku ze składaną ofertą dotyczącą zamówienia publicznego.


reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »