| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Fundusze strukturalne i poręczenia dla małych przedsiębiorców

Fundusze strukturalne i poręczenia dla małych przedsiębiorców

Po 1 stycznia 2005 r. najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli w większym stopniu korzystać z funduszy strukturalnych oraz poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa. Dotychczas wskutek luki prawnej istniały pewne ograniczenia.

W efekcie zmian w ustawie z 9 listopada 2000 r. o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz.U. nr 109, poz. 1158 z późn. zm.), definicję małego i średniego przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy utożsamiono z definicjami obowiązującymi w prawodawstwie wspólnotowym do celu udzielania pomocy publicznej tym przedsiębiorcom.

Ponadto dodano we wszystkich przepisach ustawy o PARP, wskazujących małych i średnich przedsiębiorców, także pojęcie mikroprzedsiębiorcy (czytaj obok w artykule „Definicje dla drobnych”), które wprowadzono do polskiego prawa. Dzięki temu najmniejsze firmy również będą mogły korzystać z funduszy strukturalnych.

Zmiany wprowadzono również do ustawy z 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz.U. z 2003 r. nr 174, poz. 1689 z późn. zm.).

Jak się zakłada, ta nowelizacja ma sprawić, że fundusze poręczeniowe, którym Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości udzieliła wsparcia kapitałowego, będą mogły uzyskane środki przeznaczyć na udzielanie poręczeń nie tylko z tytułu pożyczek i kredytów, ale także np. poręczeń jako wadium, które zobowiązany jest wnieść przedsiębiorca (wykonawca) w związku ze składaną ofertą dotyczącą zamówienia publicznego.


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK