| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS. Koszty wdrażania emerytur pomostowych

ZUS. Koszty wdrażania emerytur pomostowych

Ponad 3,3 mld zł będą musieli zapłacić pracodawcy oraz budżet państwa w 2028 r. za emerytury pomostowe wypłacane osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy prawo do emerytur pomostowych zachowa 317 tys. z około 1800 tys. osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Reszta pracowników uzyska prawo do rekompensat będących dodatkiem do kapitału początkowego. Dodatek ten będzie miał w przyszłości wpływ na wysokość wypłacanej emerytury, lecz obecnie resort polityki społecznej nie jest w stanie ocenić przyszłych kosztów z tego tytułu, jakie dodatkowo będzie musiał ponieść Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Pierwszymi osobami pobierającymi podwyższone o rekompensatę świadczenie emerytalne będą kobiety urodzone w 1949 roku po skończeniu 60 lat, czyli w 2009 r.
Nieco łatwiej jest ocenić koszty wypłat samych emerytur pomostowych. Zgodnie z projektem ustawy, na pracodawców spadnie obowiązek opłacania z własnych środków składki w wysokości 8,12 proc. liczonej od tej samej podstawy wymiaru, od której obecnie są odprowadzane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na FUS. Autorzy projektu zakładają jednak, że wejście w życie nowej ustawy spowoduje dodatkowe koszty dla budżetu państwa, gdyż zaplanowana składka opłacana przez pracodawców nie zrekompensuje w pełni wydatków związanych z wypłacaniem emerytur pomostowych. Z tego powodu niezbędna będzie dotacja uzupełniająca z budżetu państwa, której wysokość będzie zależeć od stanu finansów kopalni, hut czy stoczni, które z racji charakteru wykonywanej pracy będą zatrudniać najwięcej osób przechodzących na emerytury pomostowe. Pierwsze takie emerytury zostaną wypłacone w 2007 roku. W 2028 r. wydatki na emerytury pomostowe osiągną maksymalny poziom wynoszący 3342,79 mln zł. Natomiast po 2050 r. Fundusz Emerytur Pomostowych zaprzestanie wypłacania tych świadczeń, gdyż ostatnia osoba zarejestrowana w bazie danych osiągnie 65 lat.

Obecnie równolegle z konsultacjami społecznymi (organizacje pracodawców, organizacje związkowe) trwają uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach, który został przygotowany przez Ministerstwo Polityki Społecznej. Nie wiadomo jednak, czy przygotowana ocena kosztów wdrożenia nowego systemu emerytalnego zyska akceptację Ministerstwa Finansów.
 


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK