| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS: zatrudnienie i wynagrodzenie w małych firmach

GUS: zatrudnienie i wynagrodzenie w małych firmach

Z badań GUS wynika, ze w 2003 r. w najmniejszych przedsiębiorstwach (o liczbie pracujących do 9 osób) znalazło pracę 3367 tys. osób.

Blisko 40% pracujących związanych było z działalnością handlową. Ponad 13% pracowało w jednostkach przemysłowych, a co dziesiąty spośród pracujących w najmniejszych firmach zajmował się działalnością budowlaną.Z ogólnej liczby pracujących w badanych jednostkach w 2003 r. ponad 91% było zatrudnionych w jednostkach osób fizycznych, zaś blisko 9% w przedsiębiorstwach osób prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej.     


 


Wśród wszystkich pracujących wyróżnia się grupę, dla których praca w badanych przedsiębiorstwach była pracą podstawową oraz grupę, dla których była to praca dodatkowa.W całej zbiorowości, 2617 tys. osób deklarowało, że te właśnie podmioty stanowiły ich główne miejsce pracy. Stanowi to 78% wszystkich pracujących w najmniejszych jednostkach (tyle samo co w 2002 r.). Udział ten był niższy w jednostkach osób fizycznych (77%) niż w przedsiębiorstwach osób prawnych (ponad 85%).Spośród wszystkich pracujących, dla których badana firma stanowiła główne miejsce pracy, 49,8% stanowili właściciele i  pomagający członkowie ich rodzin, 50,0% pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, a pozostałe 0,2% to osoby, z którymi zawarto umowę agencyjno-prowizyjną.Przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto na jednego zatrudnionego w najmniejszych jednostkach wyniosło w 2003 r. - 1348 zł (w 2002 r. - 1218 zł). Najwyższe wynagrodzenia odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się pośrednictwem finansowym (1791 zł) i obsługą nieruchomości (1745 zł), natomiast najniższe - w działalności związanej z hotelami i restauracjami (1038 zł).Forma prawna przedsiębiorstwa miała bardzo wyraźny wpływ na poziom wynagrodzenia zatrudnionych. Przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto na jednego zatrudnionego w przedsiębiorstwach mających osobowość prawną było bowiem prawie dwukrotnie wyższe niż w jednostkach osób fizycznych i wynosiło odpowiednio: w przedsiębiorstwach osób prawnych - 2142 zł, w jednostkach osób fizycznych – 1170 zł. Różnice te odnotowano także w poszczególnych obszarach działalności. Były o­ne największe w przedsiębiorstwach zajmujących się pośrednictwem finansowym i obsługą nieruchomości: w przedsiębiorstwach osób prawnych przeciętne wynagrodzenie wyniosło odpowiednio: 2762 zł i 2424 zł, w jednostkach osób fizycznych – odpowiednio: 1155 zł i 1317zł. Najbardziej zbliżone wynagrodzenia obserwowano w jednostkach osób fizycznych i przedsiębiorstwach osób prawnych w działalności związanej z leśnictwem odpowiednio: 1056 zł i 1183 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK