| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w ustawach podatkowych

Zmiany w ustawach podatkowych

W dniu dzisiejszym sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma rozpocząć pracę nad propozycjami zmian w podatkach dochodowych na 2005 r. Posłowie z komisji planują w ciągu trzech dni przeanalizować pięć projektów zmian.

Komisja będzie pracowała nad dwoma projektami nowelizacji podatku dochodowego od osób fizycznych – poselskim i rządowym. Posłowie z Samoobrony w swoim projekcie proponują wprowadzenie nowej 50-proc. stawki PIT i objęcie nią osób zarabiających ponad 144 tys. zł rocznie. Dodatkowo poselski projekt zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku.
Z kolei rząd przedstawił bardzo obszerny projekt zmian w PIT umożliwiający m.in. owdowiałym małżonkom skorzystanie z preferencji w postaci wspólnego rozliczenia dochodów małżonków. Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów będzie mógł złożyć także podatnik, którego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego oraz podatnik, którego małżonek zmarł po zakończeniu roku podatkowego, za który jest składane zeznanie podatkowe, ale przed jego złożeniem. Rząd proponuje też, żeby z tytułu darowizn odliczać maksymalnie 6 proc. dochodu.
Komisja zajmie się również trzema projektami (rządowym i dwoma poselskimi) zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Rząd zaproponował m.in. nowe przepisy dotyczące opodatkowania dochodu powiązanych spółek mających siedzibę w różnych państwach UE, powstającego przy wypłacaniu odsetek i należności licencyjnych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK