REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie optymizm w małych i średnich firmach

REKLAMA

Wyniki czwartej edycji badania MSI potwierdzają, że powoli rośnie optymizm polskich przedsiębiorców z sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw). W minionym kwartale wartość wskaźnika wyniosła 1,73 i była nieznacznie wyższa w stosunku do poprzedniego okresu. Wskaźnik jest barometrem nastrojów i oczekiwań właścicieli polskich firm, co do potrzeby wprowadzania rozwiązań IT.
Wyniki czwartej edycji badania pokazują umiarkowany optymizm polskich małych i średnich przedsiębiorców. W minionym kwartale wartość MSI wyniosła 1,73. Oznacza to stabilizację na poziomie nieco wyższym w stosunku do wyniku poprzedniej edycji badania, kiedy jego wartość wyniosła 1,72. Zwiększony optymizm przedsiębiorców jest prawdopodobnie skutkiem coraz lepszych wyników krajowej gospodarki, stopniowego oswajania się Polaków z członkostwem w UE i - co bardzo ważne – uodpornienia na zawirowania polityczne w kraju.

Stan zasobów IT w małych i średnich firmach charakteryzuje się nadal niewielkimi zmianami: w badanym okresie blisko ¾ firm nie inwestowało w techniki informacyjne. Nadal spora grupa przedsiębiorców uważa, że zasoby IT nie mają istotnego wpływu na zwiększenie przychodów ich firm. Natomiast wzrósł udział przedstawicieli MSP twierdzących, że informatyka przyczyniła się do zmniejszenia kosztów ich działalności. Coraz wyraźniej widoczna jest tendencja do dystansowania się przedsiębiorców od bieżących wydarzeń politycznych i ekonomicznych. Uważają oni, że zjawiska te nie mają istotnego wpływu na kondycję ich firm.

"Na podstawie analizy wyników czterech edycji MSI można założyć, że wszystkie firmy biorące udział w badaniu inwestowały w ciągu ostatniego roku w zasoby IT, ale żadna z nich nie robiła tego nieprzerwanie. Oznacza to, że każde z przedsiębiorstw na przestrzeni roku miało okresy większej lub mniejszej aktywności inwestycyjnej, ale żadne z nich nie zapomniało o wadze technologii informacyjnych w prowadzeniu biznesu" – powiedział Tomasz Kulisiewicz, analityk polskiego rynku teleinformatycznego.

Z badania wynika również, że w przyszłym kwartale można się spodziewać wzrostu popytu na sprzęt i usługi IT. Jeśli przewidywania te znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, można oczekiwać znacznego ożywienia na rynku IT.

Obecna edycja badania wykazała, że ¾ polskich małych i średnich przedsiębiorstw ma witryny internetowe, ale tylko nieco ponad połowa z nich wykorzystuje je w sposób aktywny. Oznacza to, że blisko pięćdziesiąt na sto firm nie istnieje aktywnie w Internecie lub posługuje się swoją witryną wyłącznie do celów informacyjnych. W ten sposób nie wykorzystują one możliwości biznesowych, stwarzanych przez aktywne formy korzystania z Internetu.

"Wyniki czwartej edycji badania MSI pozwalają z optymizmem spojrzeć w przyszłość branży IT w Polsce. Wskaźnik MSI w minionym kwartale był jednym z najwyższych, z jakimi mieliśmy do czynienia do tej pory. Pozostaje mieć nadzieję, że prognozy tworzone na podstawie poziomu wskaźnika sprawdzą się i będziemy mieli do czynienia ze znacznym ożywieniem polskiej branży informatycznej" – powiedział Artur Rybka, Small Business Segment Manager w polskim oddziale Microsoft.

Badanie prowadzone jest od listopada 2003 r. przez specjalistów z Zakładu Gospodarki Informacyjnej i Społeczeństwa Informacyjnego Szkoły Głównej Handlowej oraz analityków branży informatycznej, a finansowane przez polski oddział firmy Microsoft.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: egospodarka.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA