| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Dzierżawa i najem > Co gdy wynajęty lokal ma wady?

Co gdy wynajęty lokal ma wady?

Jeżeli wynajęty lokal ma wady, najemcy przysługują tzw. uprawnienia z rękojmi za wady lokalu. Jakie wady uprawniają najemcę do skorzystania z uprawnień z tytułu rękojmi?

Jakie wady może mieć wynajęty lokal?

Mówiąc o wadach najętego lokalu, można rozważać zarówno wady fizyczne jak i wady prawne tego lokalu. Przez wadę należy rozumieć nie tylko usterki materialne rzeczy najętej, które ograniczają jej przydatność do umówionego lub wynikającego z właściwości rzeczy użytku, ale także okoliczności wpływające na zmniejszenie używalności przedmiotu najmu. Istnienie rękojmi za wady rzeczy będącej przedmiotem najmu jest konsekwencją przypisania przez ustawodawcę odpowiedzialności wynajmującego. Przy czym wynajmujący odpowiada z tytułu rękojmi niezależnie od winy, a jego odpowiedzialność może zostać wyłączona jedynie gdy wada powstała z przyczyny za którą odpowiada najemca. Warto jednak pamiętać, że przepisy określające uprawnienia najemcy z tytułu wad rzeczy mogą zostać przez strony umowy zmienione lub uchylone.

Zobacz: Jak rozwiązać umowę najmu lokalu? - krok po kroku

Co może najemca?

Uprawnienia, jakie przysługują najemcy w razie skorzystania z uprawnień z tytułu rękojmi, są następujące:

  • jeżeli rzecz najęta ma wady ograniczające jej przydatność do umówionego użytku, wówczas najemca ma prawo żądać obniżenia czynszu za czas trwania wad, a gdyby czynsz zapłacił z góry, zwrotu odpowiedniej jego części;
  • jeżeli wada lokalu jest tak znaczna, że czyni niemożliwym używanie rzeczy (korzystanie z wynajętego lokalu), najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, a gdyby wadę dało się usunąć, uprawnienia powyższe przysługuje mu dopiero po bezskutecznym upływie odpowiedniego czasu, po zawiadomieniu wynajmującego, gdy ten ostatni wady nie usunął.

Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy dzierżawy przez dzierżawcę

Kiedy najemca może żądać obniżenia czynszu?

Obniżenie czynszu jest możliwe jeżeli rzecz najęta (lokal) ma wady ograniczające jej przydatność do umówionego użytku.

Firma A wynajęła lokal na potrzeby prowadzenia restauracji wraz ze sprzedażą alkoholu na warunkach określonych w umowie najmu. Po podpisaniu umowy okazało się, że w wynajętym lokalu nie może być w pełni prowadzona zamierzona działalność gastronomiczna.

Polecamy wzory umów dzierżawa i najem >>>

W przypadku istnienia wad lokalu uniemożliwiających jego używanie najemca nie ma obowiązku płacenia czynszu przez czas trwania takiej wady i może wypowiedzieć najem bez zachowania terminu wypowiedzenia, jeżeli wynajmujący - mimo zawiadomienia - nie usunął jej w odpowiednim terminie.

Roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad rzeczy najętej, jak również uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia najmu nie przysługuje najemcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto jednak pamiętać, że przepisy określające uprawnienia najemcy z tytułu wad rzeczy mogą zostać przez strony umowy zmienione lub uchylone.
Warto jednak pamiętać, że przepisy określające uprawnienia najemcy z tytułu wad rzeczy mogą zostać przez strony umowy zmienione lub uchylone.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »