| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > Potrzeby szkoleniowe > Szkolenia szansą dla bezrobotnych

Szkolenia szansą dla bezrobotnych

Utrata pracy to sytuacja bardzo ciężka dla każdego człowieka. Jednak kiedy stan „bez pracy” niebezpiecznie się wydłuża, na życie bezrobotnego może paść widmo długotrwałego bezrobocia.

Pozostają jeszcze szkolenia umożliwiające zdobycie umiejętności niezbędnych do wykonywania nowego zawodu. Projekty tego typu bardzo często adresowane są do konkretnych grup odbiorców, w zależności chociażby od płci, czy wieku. Za najbardziej popularne kierunki rozwoju proponowane kobietom uważa się florystykę, fryzjerstwo lub kosmetykę. Z kolei szkolenia skierowane do mężczyzn, to te związane z budownictwem, z zakresu obsługi specjalistycznych maszyn lub związane ze zdobyciem uprawnień prawa jazdy na samochody ciężarowe, dźwigi i tym podobne.

Zobacz serwis: ABC szkoleń

Bezrobotni nie chcą szkoleń?

Chociaż wydaje się, że zdobycie nowych umiejętności może być znaczną pomocą w trakcie poszukiwań nowej pracy, okazuje się, że nie wszyscy bezrobotni chętnie zapisują się na oferowane szkolenia. Fakt ten wydaje się zaskakujący, tym bardziej, że organizowane zajęcia są najczęściej bezpłatne. Do przyczyn tego zjawiska zaliczyć można obecnie nacisk kładziony na aktywizację wybranych grup, na przykład osób po pięćdziesiątym roku życia oraz niepełnosprawnych. Urzędy pracy, ubiegające się o dofinansowanie projektów szkoleniowych, zostały zobligowane do zaktywizowania określonej liczby przedstawicieli poszczególnych grup, by szkolenie w ogóle mogło dojść do skutku.

Ważne jest również pytanie, czy profile szkoleń odpowiadają oczekiwaniom osób bezrobotnych. Być może owo niedopasowanie oferty byłoby odpowiedzią na niewielkie zainteresowanie. Wśród osób poszukujących pracy największą popularnością cieszą się podobno szkolenia z zakresu obsługi komputera lub pakietów biurowych, jednak nie dają one zbyt wielkich szans na zatrudnienie. Podjęcie wyzwania, jakim jest zdobycie wiedzy z zakresu mniej nas pociągającego, ale zwiększającej prawdopodobieństwo zatrudnienia - wydaje się więc wyjściem bardziej rozsądnym. Nie jest tak jednak w przypadku osób bezrobotnych, które w rzeczywistości nie są zainteresowane podjęciem pracy.

Jednym z proponowanych rozwiązań spotykanych podczas aktywizacji trudności  staje się indywidualizacja całego procesu. Skupienie się na problemach jednej tylko osoby daje okazję do stworzenia bardziej kompleksowego programu pomocy. Skierowanie na szkolenie może zostać wówczas poparte realnymi predyspozycjami do wykonywania zawodu, co z kolei zapewne przełoży się na większe zaangażowanie w podjęcie trudu nauki. Częstym powodem niepopularności szkoleń nie jest brak zainteresowania ze strony bezrobotnych, ale ograniczenia związane z życiem codziennym. Nawet sam dojazd na organizowane zajęcia może stanowić wyzwanie - jest to duży problem np. dla matek, które nie mają z kim zostawić dzieci. Wnikliwe poznanie sytuacji osoby bezrobotnej i wyjście naprzeciw problemom, z jakimi się boryka, może wtedy dać znacznie bardziej wymierne rezultaty.

Zobacz serwis: Szkolenia

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK