| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowa > Skutki podatkowe wniesienia spółki z o.o. do spółki komandytowej

Skutki podatkowe wniesienia spółki z o.o. do spółki komandytowej

Kwestia wątpliwości co do powstania po stronie wspólników obowiązku podatkowego od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po wniesieniu przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej stała się przedmiotem jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych wydanej 7 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-1255/11/AK).

Pojęcie dochodu

W interpretacji podkreślono, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwaną dalej „Ustawą”) przychodami z kapitałów pieniężnych są dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały lub akcje w spółkach mających osobowość prawną lub w spółdzielniach. W myśl art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy, za dochód w zyskach osób prawnych uważa się dochód, który został faktycznie uzyskany z tego udziału. Dotyczy to również wartości niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych po przekształceniu tych spółek w spółki osobowe. Reasumując, dochód z tytułu wartości niepodzielonych zysków powstaje z dniem przekształcenia spółki z kapitałowej w osobową, a zatem z dniem wpisania spółki osobowej do rejestru spółek. Wartość omawianego podatku wynosi 19 % dochodów.

Przekształcenie spółki

Warto również zaznaczyć, że spółka powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanych z tytułu zysków osób prawnych (art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy) od dochodu faktycznie uzyskanego z udziałów w zyskach osób prawnych, z uwzględnieniem wartości niepodzielonych zysków po przekształceniu (art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy).

Zobacz: Prawo dla firm

Należy podkreślić, że co do zasady przekształcenie spółki nie stanowi jej likwidacji. Z dniem wykreślenia byłej spółki oraz wpisaniem nowej, powstałej w wyniku przekształcenia, następuje kontynuacja działalności jako innej osoby prawnej. Z uwagi na tożsamość podmiotów na powstałą spółkę przechodzi majątek spółki przekształcanej, a także dokonuje się sukcesja wszystkich praw i obowiązków tejże spółki, w tym zobowiązań podatkowych (art. 93a § 2 pkt 1 lit. b Ordynacji podatkowej). W przedstawionym w interpretacji przypadku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierzała wnieść jako aport prowadzone własne przedsiębiorstwo do spółki przekształconej. Zgodnie z regulacjami spółek osobowych wkładem wniesionym przez wspólnika może być przeniesienie lub obciążenie własności rzeczy lub innych praw, w tym również dokonanie innych świadczeń na rzecz spółki. W omawianej interpretacji podatkowej zwrócono uwagę na fakt, że wniesienie aportu w postaci własnego przedsiębiorstwa (wkładu niepieniężnego) przez spółkę z o.o. do powstałej po przekształceniu spółki osobowej nie stanowi czynności tożsamej z samym przekształceniem spółki.

Zobacz serwis: Spółki

Wniesienie wkładu

Reasumując, wniesienie wkładu w postaci przedsiębiorstwa do spółki osobowej nie stanowi dochodu faktycznie uzyskanego z udziałów w zyskach osób prawnych. Zatem, jak uznano w interpretacji, na dzień wniesienia aportu nie powstanie przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej (art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy).   

reklama

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniesienie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki komandytowej. /Fot. Fotolia
Wniesienie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki komandytowej. /Fot. Fotolia

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »