| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki akcyjnej

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki akcyjnej

Spółka akcyjna jest najbardziej rozwiniętą formą spółki prawa handlowego. Rejestracja spółki akcyjnej w Krajowym Rejestrze Sądowym odbywa się za pomocą odpowiednich urzędowych formularzy.

Spółka akcyjna

Spółka akcyjna jest drugą, obok spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółką kapitałową. Powstanie spółki akcyjnej składa się z kilku etapów, tj.

1) zawiązania spółki, w tym podpisania statutu przez założycieli,

2) wniesienia przez akcjonariuszy wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, z uwzględnieniem art. 309 § 3 i § 4,

3) ustanowienia zarządu i rady nadzorczej,

4) wpisu do rejestru.

Pierwszym krokiem do założenia spółki akcyjnej jest stworzenie statutu w formie aktu notarialnego. Osoby, które podpisują ów statut są założycielami spółki. Treść statutu określa m.in. podstawowe dane spółki (nazwa, siedziba), lecz również wysokość kapitału zakładowego, wartość nominalną akcji, ich rodzaje, liczbę członków zarządu oraz rady nadzorczej (ewentualne minimalną i maksymalną liczbę członków tych organów).

Zgodnie z art. 308 § 1 kodeksu spółek handlowych minimalny kapitał zakładowy spółki akcyjnej wynosi 100 tys. zł. Wartość nominalna akcji nie może być niższa, niż 1 grosz.

Rejestracja spółki

Ostatnim etapem powstania spółki akcyjnej jest wpis do rejestru. Niemniej, spółka akcyjna może działać jeszcze przed wpisem do rejestru. Zgodnie z art. 323 § 1 kodeksu spółek handlowych z chwilą zawiązania spółki akcyjnej powstaje spółka akcyjna w organizacji. Chwilą zawiązania zaś jest chwila objęcia wszystkich akcji (art. 310 § 1 kodeksu spółek handlowych).

Zobacz serwis: Spółki

Formularze KRS

Wniosek o rejestrację spółki powinien zawierać przede wszystkim formularz KRS-W4, czyli formularz rejestracyjny spółki akcyjnej. Informacje ujawnione w tym formularzu będą dotyczyć m.in. podstawowych danych dotyczących spółki (siedziba, adres, nazwa), jak również dane dotyczące statutu spółki, jak również dodatkowe informacje dotyczące m.in. szczególnych uprawnień akcjonariuszy.

Formularz KRS-WK będzie służył do określenia sposobu reprezentacji przez wspólników spółki komandytowej. W formularzu KRS-WM należy określić przedmiot działalności spółki, posługując się sygnaturą PKD.

Ponadto należy przedłożyć formularz KRS-WG, który dotyczy emisji akcji. W ramach tego formularza należy przede wszystkim oznaczyć serię akcji, prawa związane z akcją, szczególne przywileje dotyczące akcji.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Dodatkowe formularze

Liczba formularzy zależy od treści, która będzie podlegać rejestracji. Przykładowo jeżeli w spółce będą powołani prokurenci to do wniosku rejestracyjnego należy dodatkowo dodać formularz KRS-WL.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »