| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Na czym polega obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej?

Na czym polega obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej?

W jaki sposób można dokonać obniżenia kapitału zakładowego w spółce akcyjne? Z jakich etapów składa się procedura obniżenia kapitału zakładowego? Czego należy dopilnować, aby obniżenie kapitału zakładowego było skuteczne ?Odpowiedzi szukaj w poniższej poradzie.

Koncentrując się na zmniejszeniu wartości nominalnej akcji wskazać należy, że zgodnie z ustawą zmniejszenie obejmuje wszystkie akcje, gdyż akcje spółki akcyjnej muszą mieć równą wartość nominalną. Zaś sama liczba akcji pozostaje niezmieniona. Wskutek zmniejszenia wartości nominalnej akcji spółka zobowiązana jest, po zarejestrowaniu obniżenia, wydać nowe dokumenty akcji akcjonariuszom zawierające mniejszą wartość nominalną.

Spółka wyemitowała 1000 akcji po 1000 zł. W wyniku obniżenia kapitału zakładowego, obecnie w obrocie jest 1000 akcji po 900 zł.

Scalenia akcji dokonuje się tak, aby suma wartości nominalnych akcji scalonych nie przekraczała wartości nominalnej nowej akcji. Uzyskuje się to w drodze obniżenia wartości nominalnej akcji bądź poprzez umorzenie części akcji. W wyniku scalenia akcji zmniejszeniu ulega dotychczasowa liczba akcji toteż podczas zmiany statutu pamiętać należy o określeniu nowej wartości akcji oraz o liczbie akcji, które zostały przez spółkę wyemitowane oraz wydaniu akcjonariuszom nowych akcji. Podkreślić trzeba, że w wyniku scalenia nie może dochodzić do zmiany charakteru prawnego akcji, w szczególności zmiany akcji uprzywilejowanych na zwykłe.

Przed obniżeniem było 1000 akcji po 1000 zł, a po obniżeniu jest 500 akcji po 1500 zł

Umorzenia akcji można dokonać tylko wtedy, kiedy statut przewiduje taką możliwość w sposób wyraźny, pomijając umorzenie wynikające z przepisów ustawy. Kodeks spółek handlowych reguluje cztery główne tryby umorzenia akcji. Pierwszy to umorzenie dobrowolne, odbywające się za przyzwoleniem akcjonariusza. Drugi to umorzenie przymusowe, które przeprowadza się bez zgody akcjonariusza. Trzeci to umorzenie automatyczne, zachodzące w wyniku zaistnienia danych zdarzeń. I czwarty to umorzenie sankcyjne, dochodzące do skutku z powodu niedopełnienia przez spółkę obowiązków zawartych w przepisach ustawy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK