| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Zgłoszenie prokury do KRS

Zgłoszenie prokury do KRS

W obrocie gospodarczym często obok lub zamiast zarządu pojawia się osoba z funkcją prokurenta. Przedstawia odpis z Krajowego Rejestru Sądowego podmiotu, ale nie jest w nim ujawniona. Czy ujawnienie prokury w Krajowym Rejestrze Sądowym jest konieczne i jaki skutki to za sobą pociąga?

Prokura

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez przedsiębiorcę na podstawie kodeksu cywilnego. Prokura regulowana jest w art. 1091 do art. 1099 kodeksu cywilnego i zgodnie z treścią art. 109 1 należy wskazać, iż prokura może być udzielona tylko przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Swoim zakresem prokura które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Należy wskazać, również, iż co do zasady nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich.

Zgodnie z art. 109 3 kodeksu cywilnego prokura nie upoważnia do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości. W takim przypadku jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.

Wyróżnia się prokurę samoistną – gdzie prokurent może działać samodzielnie oraz prokurę łączną (np. dwóch prokurentów działających łącznie).

Zobacz: Apelacja w postępowaniu rejestrowym

Sposób udzielenia prokury

Prokurę udziela się na piśmie pod rygorem nieważności. Prokura jest skuteczna od chwili jej udzielenia (złożenia oświadczenia woli w formie pisemnej). Jej wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego stanowi czynność deklaratoryjną (co oznacza, że sama czynność nie wymaga dla swojej ważności wpisu do KRS).

Kodeks cywilny nakazuje ujawnienie udzielenia i wygaśnięcia prokury w rejestrze przedsiębiorców. Jest to istotne również z punktu widzenia pewności obrotu gospodarczego.

Zgłoszenie o udzieleniu prokury powinno określać jej rodzaj, a w przypadku prokury łącznej także sposób jej wykonywania.

Zobacz: Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?

Dodatkowo ustanowienie prokury obok wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego powinno zostać również ogłoszone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Przedsiębiorca natomiast oprócz aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego powinien w swoim lokalu posiadać egzemplarz Monitora Sądowego i Gospodarczego z ogłoszeniem o wpisaniu prokurenta.

Polecamy artykuły

Autor:

- prawnik

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyróżnia się prokurę samoistną – gdzie prokurent może działać samodzielnie oraz prokurę łączną (np. dwóch prokurentów działających łącznie).
Wyróżnia się prokurę samoistną – gdzie prokurent może działać samodzielnie oraz prokurę łączną (np. dwóch prokurentów działających łącznie).

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK