| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Zgłoszenie prokury do KRS

Zgłoszenie prokury do KRS

W obrocie gospodarczym często obok lub zamiast zarządu pojawia się osoba z funkcją prokurenta. Przedstawia odpis z Krajowego Rejestru Sądowego podmiotu, ale nie jest w nim ujawniona. Czy ujawnienie prokury w Krajowym Rejestrze Sądowym jest konieczne i jaki skutki to za sobą pociąga?

Prokura

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez przedsiębiorcę na podstawie kodeksu cywilnego. Prokura regulowana jest w art. 1091 do art. 1099 kodeksu cywilnego i zgodnie z treścią art. 109 1 należy wskazać, iż prokura może być udzielona tylko przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Swoim zakresem prokura które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Należy wskazać, również, iż co do zasady nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich.

Zgodnie z art. 109 3 kodeksu cywilnego prokura nie upoważnia do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości. W takim przypadku jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.

Wyróżnia się prokurę samoistną – gdzie prokurent może działać samodzielnie oraz prokurę łączną (np. dwóch prokurentów działających łącznie).

Zobacz: Apelacja w postępowaniu rejestrowym

Sposób udzielenia prokury

Prokurę udziela się na piśmie pod rygorem nieważności. Prokura jest skuteczna od chwili jej udzielenia (złożenia oświadczenia woli w formie pisemnej). Jej wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego stanowi czynność deklaratoryjną (co oznacza, że sama czynność nie wymaga dla swojej ważności wpisu do KRS).

Kodeks cywilny nakazuje ujawnienie udzielenia i wygaśnięcia prokury w rejestrze przedsiębiorców. Jest to istotne również z punktu widzenia pewności obrotu gospodarczego.

Zgłoszenie o udzieleniu prokury powinno określać jej rodzaj, a w przypadku prokury łącznej także sposób jej wykonywania.

Zobacz: Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?

Dodatkowo ustanowienie prokury obok wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego powinno zostać również ogłoszone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Przedsiębiorca natomiast oprócz aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego powinien w swoim lokalu posiadać egzemplarz Monitora Sądowego i Gospodarczego z ogłoszeniem o wpisaniu prokurenta.

reklama

Autor:

- prawnik

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyróżnia się prokurę samoistną – gdzie prokurent może działać samodzielnie oraz prokurę łączną (np. dwóch prokurentów działających łącznie).
Wyróżnia się prokurę samoistną – gdzie prokurent może działać samodzielnie oraz prokurę łączną (np. dwóch prokurentów działających łącznie).

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »