| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Zawieszenie postępowania rejestrowego

Zawieszenie postępowania rejestrowego

Wspólnikom spółki przysługuje roszczenie o stwierdzenie niezgodności z prawem uchwał spółki sprzecznych z literą ustawy. W takiej sytuacji możliwe jest zabezpieczenie powództwa poprzez zawieszenie postępowania rejestrowego.

Uchwały spółki

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podejmują kluczowe dla spółki w formie uchwały zgromadzenia wspólników. W ten sposób podejmowane jest szereg kluczowych decyzji dla spółki, takich m.in. jak zmiana umowy spółki, czy też kwestie umorzenia poszczególnych udziałów.

Zobacz: Uprzywilejowane udziały w spółce z o.o.

Jednym z istotnych uprawnień wspólników jest nie tylko prawo uczestnictwa w tym gremium, lecz także prawo do zaskarżania uchwał do sądu. Zgodnie z art. 249 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych uchwała wspólników sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika może być zaskarżona w drodze powództwa o uchylenie uchwały. Z innym rodzajem roszczenia będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy uchwała spółki będzie sprzeczna z prawem. W takiej sytuacji m.in. wspólnikowi będzie przysługiwało prawo do wniesienia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały (art. 252 Kodeksu spółek handlowych).

Postępowanie rejestrowe

Możliwość wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały ma istotne znaczenie, lecz równie istotne jest także możliwość zabezpieczenia roszczeń wspólnika. Przykładowo załóżmy, że chodzi o sytuację, w której wspólnik nie został prawidłowo powiadomiony o zgromadzeniu, które podjęło istotne zmiany umowy spółki. W takiej sytuacji wspólnikowi przysługuje roszczenie o stwierdzenie nieważności uchwały. Co jednak dzieje się z postępowaniem rejestrowym? Czy może być ono zawieszone w ramach zabezpieczenia roszczeń powodowego wspólnika?

Do rejestru muszą być zgłaszane uchwały zmieniające wszelkie dane ujawnione w rejestrze.

Zagadnieniem tym zajął się Sąd Najwyższy, który w wyroku z 21 lipca 2010 r. (sygn. III CZP 49/10) uznał, że dopuszczalne jest zabezpieczenie roszczeń o stwierdzenie nieważności uchwały w postaci zawieszenia postępowania rejestrowego. Co więcej, zgodnie z art. 730 ust. 2 Kodeksu postępowania cywilnego, takie zabezpieczenie może być udzielone zarówno przed wytoczeniem powództwa, jak i już w trakcie postępowania sądowego. Wymagane będzie jedynie uprawdopodobnienie roszczenia, jak również interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.

Zobacz serwis: Postępowanie zabezpieczające

Podsumowanie

Podsumowując wspólnicy w odniesieniu do uchwał zgromadzenia wspólników powziętych z naruszeniem obowiązującego porządku prawnego mają roszczenie o stwierdzenie nieważności tych uchwał. Tak jak w każdej sprawie cywilnej możliwe jest także zabezpieczenie tego roszczenia. W przypadku uchwał wymagających zgłoszenia do rejestru możliwe jest zabezpieczenie roszczeń wspólnika w postaci zawieszenia postępowania rejestrowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK