| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Upadłość wspólnika spółki cywilnej

Upadłość wspólnika spółki cywilnej

Ostatnio dużo słyszy się o pomysłach uchwalenia upadłości konsumenckiej, która ma ochronić nadmiernie zadłużone osoby. Kryzys na rynkach walutowych i niezbyt dobre perspektywy gospodarcze powodują jednak, że nie tylko konsumenci, ale przede wszystkim przedsiębiorcy obawiają się o swą płynność finansową.

ZAPAMIĘTAJ

W wypadku upadłości wspólnika spółki cywilnej pozostającego w związku małżeńskim wspólność ustawowa ustaje z mocy prawa, a majątek wspólny wchodzi do masy upadłości. Podział majątku po upadłości jednego z małżonków jest wyłączony.

Następnie dochodzi do zgłoszenia i ustalenia wierzytelności, a kolejnym etapem jest zawarcie układu bądź likwidacja masy upadłości. Jeśli sędzia-komisarz odmówił uznania wierzytelności, jest możliwe wystąpienie w tej sprawie do sądu. Układ jest zawierany, gdy wierzyciele są zainteresowani w utrzymaniu zbankrutowanego wspólnika, którego funkcjonowanie stwarza możliwość zaspokojenia choćby części ich żądań. Do zawarcia układu potrzebna jest zgoda większości wierzycieli - ponieważ może się zdarzyć, że większość będzie działała na szkodę mniejszości - w takiej sytuacji potrzebna jest decyzja sądu, wyrażona w postaci orzeczenia - układ zatem obowiązuje, jeżeli zatwierdzi go sąd (stanowi zarazem umowę dłużnika z wierzycielem i orzeczenie sądu). Najwcześniej można go zawrzeć na wstępnym zgromadzeniu wierzycieli - wtedy sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu wraz z zatwierdzeniem układu. Wiąże wszystkich wierzycieli, których wierzytelności według ustawy objęte są układem, choćby nie zostały umieszczone na liście. Nie wiąże jednak tych osób, których upadły umyślnie nie ujawnił i którzy w postępowaniu nie uczestniczyli.

Co do likwidacji masy upadłości - syndyk niezwłocznie przystępuje do spisu inwentarza i oszacowania masy upadłości oraz sporządzenia planu likwidacyjnego. Te dokumenty w ciągu miesiąca składa sędziemu-komisarzowi. Następnie przystępuje do likwidacji masy upadłości, choćby miesięczny termin jeszcze nie upłynął i choćby postanowienie o upadłości nie było jeszcze prawomocne (kolejność czynności likwidacyjnych pozostawia się uznaniu syndyka). Likwidacji masy upadłości dokonuje się przez sprzedaż przedsiębiorstwa, nieruchomości i ruchomości, ściągnięcie wierzytelności i wykonanie innych praw majątkowych wchodzących w skład masy albo ich zbycie.

Istotne jest, że spłata zadłużenia następuje w obrębie kilku działów, które korzystają z pierwszeństwa przed resztą należności. Na takie rozwiązanie można też natknąć się w przepisach procedury cywilnej dotyczących sum wyegzekwowanych przez komornika. Wierzytelności i należności podlegające zaspokojeniu z funduszów masy upadłości dzieli się na następujące kategorie:

Polecamy artykuły

Autor:

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK