| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Upadłość wspólnika spółki cywilnej

Upadłość wspólnika spółki cywilnej

Ostatnio dużo słyszy się o pomysłach uchwalenia upadłości konsumenckiej, która ma ochronić nadmiernie zadłużone osoby. Kryzys na rynkach walutowych i niezbyt dobre perspektywy gospodarcze powodują jednak, że nie tylko konsumenci, ale przede wszystkim przedsiębiorcy obawiają się o swą płynność finansową.

ZAPAMIĘTAJ

W wypadku upadłości wspólnika spółki cywilnej pozostającego w związku małżeńskim wspólność ustawowa ustaje z mocy prawa, a majątek wspólny wchodzi do masy upadłości. Podział majątku po upadłości jednego z małżonków jest wyłączony.

Następnie dochodzi do zgłoszenia i ustalenia wierzytelności, a kolejnym etapem jest zawarcie układu bądź likwidacja masy upadłości. Jeśli sędzia-komisarz odmówił uznania wierzytelności, jest możliwe wystąpienie w tej sprawie do sądu. Układ jest zawierany, gdy wierzyciele są zainteresowani w utrzymaniu zbankrutowanego wspólnika, którego funkcjonowanie stwarza możliwość zaspokojenia choćby części ich żądań. Do zawarcia układu potrzebna jest zgoda większości wierzycieli - ponieważ może się zdarzyć, że większość będzie działała na szkodę mniejszości - w takiej sytuacji potrzebna jest decyzja sądu, wyrażona w postaci orzeczenia - układ zatem obowiązuje, jeżeli zatwierdzi go sąd (stanowi zarazem umowę dłużnika z wierzycielem i orzeczenie sądu). Najwcześniej można go zawrzeć na wstępnym zgromadzeniu wierzycieli - wtedy sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu wraz z zatwierdzeniem układu. Wiąże wszystkich wierzycieli, których wierzytelności według ustawy objęte są układem, choćby nie zostały umieszczone na liście. Nie wiąże jednak tych osób, których upadły umyślnie nie ujawnił i którzy w postępowaniu nie uczestniczyli.

Co do likwidacji masy upadłości - syndyk niezwłocznie przystępuje do spisu inwentarza i oszacowania masy upadłości oraz sporządzenia planu likwidacyjnego. Te dokumenty w ciągu miesiąca składa sędziemu-komisarzowi. Następnie przystępuje do likwidacji masy upadłości, choćby miesięczny termin jeszcze nie upłynął i choćby postanowienie o upadłości nie było jeszcze prawomocne (kolejność czynności likwidacyjnych pozostawia się uznaniu syndyka). Likwidacji masy upadłości dokonuje się przez sprzedaż przedsiębiorstwa, nieruchomości i ruchomości, ściągnięcie wierzytelności i wykonanie innych praw majątkowych wchodzących w skład masy albo ich zbycie.

Istotne jest, że spłata zadłużenia następuje w obrębie kilku działów, które korzystają z pierwszeństwa przed resztą należności. Na takie rozwiązanie można też natknąć się w przepisach procedury cywilnej dotyczących sum wyegzekwowanych przez komornika. Wierzytelności i należności podlegające zaspokojeniu z funduszów masy upadłości dzieli się na następujące kategorie:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »