| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Sposób obliczania należności z tytułu podróży służbowej

Sposób obliczania należności z tytułu podróży służbowej

Za odbytą podróż służbową przysługuje nam dieta, pokrycie wydatków stosownie do uzasadnionych potrzeb, a także zwrot kosztów za wykorzystanie samochodu, niebędącego własnością pracodawcy.

Jak obliczać wysokość diety?

Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej. W roku 2010 wynosi 23 zł za dobę podróży liczonej jako 24 godziny od momentu rozpoczęcia podróży służbowej. Należność z tytułu diet oblicza się za czas rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:

Jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

  • od 8 do 12 godzin – przysługuje połowa diety,
  • ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

  • do 8 godzin przysługuje połowa diety,
  • ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Świadczenie za wykorzystanie samochodu prywatnego

Za przejazd w podróży służbowej samochodem osobowym nienależącym do pracodawcy przysługuje pracownikowi zwrot kosztów w wysokości ustalonej, jako iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu. Pracodawca ma obowiązek przekazać zaliczkę na niezbędne koszty podróży, jeśli z takim wnioskiem wystąpi delegowany pracownik.

Rozliczenie kosztów podróży przez pracownika powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży. Do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki.

Polecamy: Zakup samochodów oraz paliwa a prawo do odliczenia VAT 2012

Zwracane pracownikowi koszty delegacji, w tym koszty przejazdu prywatnym samochodem pracodawca może ująć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Koszty przejazdów prywatnym samochodem będą stanowiły podatkowy koszt uzyskania przychodu jeżeli kwota tego zwrotu ustalona zostanie przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

W roku 2010:
1. Dla samochodów o pojemności silnika do 900 cm3: 0,5214
2. Dla samochodów o pojemności silnika powyżej 900 cm3: 0,8358

Polecamy: Opłata za usunięcie pojazdu 2012

Aby zwrot kosztów prywatnego samochodu mógł stanowić koszt podatkowy pracownik powinien przedłożyć wraz z rozliczeniem podróży służbowej ewidencję przebiegu pojazdu. W ten sposób udokumentowana kwota zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu dla potrzeb podróży służbowej będzie stanowiła dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu, u pracownika będzie stanowiła przychód ze stosunku pracy, ale korzystający ze zwolnienia od podatku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK