| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Sposób obliczania należności z tytułu podróży służbowej

Sposób obliczania należności z tytułu podróży służbowej

Za odbytą podróż służbową przysługuje nam dieta, pokrycie wydatków stosownie do uzasadnionych potrzeb, a także zwrot kosztów za wykorzystanie samochodu, niebędącego własnością pracodawcy.

Jak obliczać wysokość diety?

Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej. W roku 2010 wynosi 23 zł za dobę podróży liczonej jako 24 godziny od momentu rozpoczęcia podróży służbowej. Należność z tytułu diet oblicza się za czas rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:

Jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

  • od 8 do 12 godzin – przysługuje połowa diety,
  • ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

  • do 8 godzin przysługuje połowa diety,
  • ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Świadczenie za wykorzystanie samochodu prywatnego

Za przejazd w podróży służbowej samochodem osobowym nienależącym do pracodawcy przysługuje pracownikowi zwrot kosztów w wysokości ustalonej, jako iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu. Pracodawca ma obowiązek przekazać zaliczkę na niezbędne koszty podróży, jeśli z takim wnioskiem wystąpi delegowany pracownik.

Rozliczenie kosztów podróży przez pracownika powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży. Do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki.

Polecamy: Zakup samochodów oraz paliwa a prawo do odliczenia VAT 2012

Zwracane pracownikowi koszty delegacji, w tym koszty przejazdu prywatnym samochodem pracodawca może ująć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Koszty przejazdów prywatnym samochodem będą stanowiły podatkowy koszt uzyskania przychodu jeżeli kwota tego zwrotu ustalona zostanie przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

W roku 2010:
1. Dla samochodów o pojemności silnika do 900 cm3: 0,5214
2. Dla samochodów o pojemności silnika powyżej 900 cm3: 0,8358

Polecamy: Opłata za usunięcie pojazdu 2012

Aby zwrot kosztów prywatnego samochodu mógł stanowić koszt podatkowy pracownik powinien przedłożyć wraz z rozliczeniem podróży służbowej ewidencję przebiegu pojazdu. W ten sposób udokumentowana kwota zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu dla potrzeb podróży służbowej będzie stanowiła dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu, u pracownika będzie stanowiła przychód ze stosunku pracy, ale korzystający ze zwolnienia od podatku.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sposób obliczania należności z tytułu podróży służbowej
Sposób obliczania należności z tytułu podróży służbowej

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK