| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Ile można zarobić na firmie ochroniarskiej?

Ile można zarobić na firmie ochroniarskiej?

Założenie firmy ochroniarskiej to nie tylko nakłady finansowe. Wymagana jest koncesja i licencje na prowadzenie takiej działalności. Od tego jaki rodzaj świadczenia usług będziemy prowadzić, zależą kwalifikacje pracowników - np. pozwolenie na broń. 

Wynagrodzenie od świadczeniobiorcy jest płacone z reguły w rozliczeniu godzinowym. W zależności od regionu i rodzaju świadczenia usług firma pobiera opłatę od 12 zł do 24 zł za jedną roboczogodzinę. Co do zasady pracownik otrzymuje nie więcej niż połowę tej stawki. Przy kilku intratnych zleceniach zyski mogą być pokaźne.

 

A ile  to kosztuje?

 

Koszty w zasadzie są niewielkie. Do zadań przedsiębiorcy należy zakup jednolitego ubioru dla wszystkich pracowników. Ubiór musi być charakterystyczny i posiadać logo firmy.

 

Koszt zakupu ubioru dla jednego pracownika - garnitur, dwie koszule (z krótkim i długim rękawem), pasek, czapka, buty, kurtka - wynosi około 400 zł. Jest to wydatek na cały rok. Ubrania tego typu są tanie, ponieważ szyte są ze sztucznych materiałów.

 

Do kosztów stałych dochodzi jeszcze czynsz za lokal. Szacunkowo za wynajem lokalu 100 mkw. zapłacimy 5 tys. zł.

 

Dodatkowym kosztem może być pozyskanie zaświadczenia o zdolności pracownika do pracy w ochronie. Opłata za takie badania lekarskie i psychologiczne wynosi 350 zł. Jednak nie zawsze koszty za nie ponosi pracodawca, niekiedy pracownik, we własnym zakresie, zobowiązany jest do uzyskania takiego zaświadczenia. 

 

Kwalifikacje ochroniarzy

 

W zasadzie wymagania co do kwalifikacji ochroniarzy nie są duże. Wystarczy wykształcenie podstawowe. W niektórych przypadkach ochroniarz musi posiadać licencję pracownika ochrony osób i mienia pierwszego lub drugiego stopnia oraz pozwolenie na broń. Wymagania takie są konieczne przy: konwojowaniu transportu pieniędzy, innych przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych. Licencję muszą posiadać tzw. inspektorzy - osoby dozorujące pracę innych ochroniarzy nieposiadających odpowiednich licencji.

 

Licencji udziela miejscowy komendant wojewódzkiej policji w trybie administracyjnym. Taki dokument może otrzymać osoba, która ukończyła 21 lat, ma co najmniej wykształcenie podstawowe, posiada obywatelstwo polskie lub jednego z krajów Unii Europejskieja oraz była niekarana.

 

Działalność firm ochroniarskich reguluje przede wszystkim:

 

1. Ustawa z 22 sierpnia 1997 r o ochronie osób i mienia (Dz.U. z 2005 r. nr 145, poz. 1221 ze zm.).

 

2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 27 maja 1998 r w sprawie rodzajów dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o udzielenie koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia (Dz.U. z 1998 r. nr 69, poz. 457).

 

Tabela1: Koszty inwestycyjne i inne wydatki

Zakup ubiorów dla 30 pracowników
12 tys. zł
 Czynsz za lokal     5 tys. zł
 Zaświadczenie lekarskie i psychologiczne
 350,00 zł
 Zaświadczenie o niekaralności 
 50,00 z

Źródło: opracowanie własne na podstawie informacji z firm ochroniarskich

 

Szacunkowy zarobek przy zatrudnieniu 30 osób wynosi 43 tys. zł miesięcznie przy ochronie np. biurowców albo placów budowy, bez pozwolenia na noszenie i użycie broni. Jeżeli jest potrzebne posiadanie przez ochroniarzy pozwolenia na broń czy też innych licencji zarobki mogą wzrosnąć do nawet 80 tys. zł.

 

Andrzej Okrasiński
Portal Skarbiec.Biz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK