| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Podstawy promocji firm w Internecie

Podstawy promocji firm w Internecie

Pytanie o zasadność promocji w Internecie przestało być aktualne. Internet często okazuje się narzędziem marketingowym bardziej skutecznym niż TV i prasa. Wyraźnie wzrasta liczba firm, które postrzegają Internet jako ważny kanał komunikacji marketingowej i przeznaczają coraz większe środki na promocję internetową. Obecnie zamiast pytać, czy warto się promować w Internecie, trzeba zapytać o obszary i techniki skutecznego marketingu internetowego. Poniżej omówienie najbardziej opłacalnych miejsc promocji.

Ponadto, w zależności od reakcji klientów, jeszcze w czasie trwania akcji promocyjnej można szybko wprowadzić istotne zmiany czy to w treści listu, czy jego formie. Najważniejsze jest jednak to, że direct mailing to bardzo tani sposób promocji. Przy niewielkich nakładach można osiągnąć imponujące wyniki sprzedaży.

Jeżeli direct mail ma stać się skutecznym kanałem komunikacji marketingowej, musi  spełniać kilka warunków. Najlepsze efekty osiągniemy:
- kiedy adresat listu reklamowego sam się wpisał na listę mailingową, wyrażając jednocześnie zgodę na otrzymywanie listów reklamowych,
- kiedy przy okazji jakiejś czynności w Internecie (najczęściej zakupy czy założenie konta na stronie internetowej firmy) adresat wyraził zgodę na otrzymywanie listów reklamowych z różnymi informacjami reklamowymi,
- kiedy treść listu reklamowego dotyczy produktów znajdujących się w kręgu zainteresowań adresata.

Blog firmowy

Inny sposób promocji w Internecie, jeszcze nie w pełni doceniany przez firmy, to blog firmowy - wyjątkowo skuteczny w działaniach z zakresu PR-u, coraz częściej wykorzystywany jako instrument komunikacji marketingowej w Internecie. W ostatnim wypadku konieczne jest jednak wyjątkowe wyczucie, inne niż przy prowadzeniu standardowej strony internetowej. Blog firmowy to nie tylko źródło informacji. To również płaszczyzna interakcji między firmą a klientami. Działania PR na blogu firmowym polegają na budowaniu sprzyjającego firmie otoczenia. Tego typu blog może kształtować relacje między firmą a całą grupą zainteresowanych, do której należą klienci, dostawcy, kooperanci, władze polityczne. Jego mniej oficjalny charakter sprawia, że cieszy się większą wiarygodnością niż inne kanały komunikacyjne. Wykorzystuje przy tym narzędzia PR takie jak: informacje bieżące, filmy wideo (humorystyczne filmy pokazujące działanie firmy „od kuchni”), mikroblogi i komentarze oraz PR wewnętrzne.

Zarówno w przypadku wewnętrznego bloga firmowego jak i tego skierowanego do klientów, najważniejszym atutem jest jego interaktywność. Poprzez komentarze firma może szybko uzyskać informację zwrotną o odbiorze społecznym przedstawionych zamierzeń. Blog firmowy staje się konkurencyjny wobec innych kanałów komunikacji także ze względu na atrakcyjne środki przekazu i niskie koszty utrzymania. Nic dziwnego, że w tej sytuacji tradycyjne narzędzia marketingowe tracą na znaczeniu.

Reklama na portalach społecznościowych

Sukces portali społecznościowych spowodował, że obecnie kompleksowa promocja z wykorzystaniem tych kanałów komunikacji to konieczność. Każda firma powinna przynajmniej zaznaczyć swoją obecność na największym portalu tego typu, budującym swego rodzaju „Internet w Internecie”. Trzeba jednak przeanalizować kwestię środków, jakie należy przygotować na to przedsięwzięcie. Specjaliści od e-marketingu niekoniecznie mają rację, zachęcając do dużych inwestycji. W przypadku małych firm tworzenie efektownej strony na FB nigdy nie przyniesie zysków większych od poniesionych nakładów. Na FB warto być, jednak nie za wszelka cenę. Tym bardziej że w chwili obecnej działania na FB bardziej przypominają działania PR niż akcje czysto marketingowe. Można przypuszczać, że w niedługim czasie społeczność FB będzie na tyle zmęczona nagabywaniem i reklamami, że sama wymusi ich ograniczenie lub po prostu zrezygnuje z tego kanału komunikacji.

Pozycjonowanie

W związku z tym, że posiadanie firmowej strony internetowej i promocja w Internecie stają się standardem, rośnie konkurencja w zakresie usług i produktów. Konieczne staje się więc podjęcie działań z zakresu pozycjonowania stron. Dzięki nim promocja firmy w Internecie może być jeszcze bardziej skuteczna. Praktyka pokazuje, że wydatki przeznaczone na pozycjonowanie w prawie 100 procentach przypadków owocują zwiększeniem liczby klientów.

Pozycjonowanie, mówiąc ogólnie, polega na szeregu działań, mających na celu wypromowanie danej firmy czy marki w Internecie. Skuteczne pozycjonowanie powoduje, że po wpisaniu w wyszukiwarce nazwy usługi świadczonej przez daną firmę lub nazwy wytworzonego przez nią produktu, promowana strona zyskuje wysoką pozycję na liście wyszukiwania. Punktem wyjścia dla pozycjonowania jest więc firmowa strona internetowa, do której w procesie wyszukiwania skierowany zostanie potencjalny klient firmy. Pozycjonowanie stanowi swego rodzaju element zdrowej konkurencji. Dzięki niemu, oraz dzięki Internetowi oczywiście, małe firmy mogą konkurować z gigantami w branży i osiągnąć lepszą od nich pozycję. Przy tych wszystkich zaletach pozycjonowanie jest usługą stosunkowo niedrogą, na którą mogą sobie pozwolić także firmy dopiero rozpoczynające działalność. Dzięki niemu znalezienie klientów jest prostsze niż kiedykolwiek. Pod warunkiem, że oferta i wygląd strony firmowej wyróżniają się czymś wyjątkowym.

Przegląd internetowych form promocji pokazuje, że Internet jako kanał komunikacji marketingowej staje się poważną alternatywą wobec dominującej w tym względzie telewizji. Ma więcej do zaoferowania, szczególnie w okresie kryzysu gospodarczego, kiedy cięcia budżetowe dotknęły najbardziej działy promocji. Z drugiej strony właśnie teraz bardzo potrzebni są nowi klienci. Musiał się jednak zmienić sposób ich pozyskiwania. W tym względzie Internet jest zaś medium wyjątkowo elastycznym. Kampanie internetowe, znacznie tańsze od kampanii telewizyjnych, poza korzystnymi stawkami zaskakują różnorodnością form i precyzją działania. Daje dokładne informacje o zmiennych gustach internautów, łatwo zdobywa ich zaufanie i sam w sobie jest podpowiedzią odnośnie formy promocji. Można przekornie zauważyć, że jedyne czego mu brakuje, to wyobraźnia twórców reklam.

http://tense.pl/

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK