| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Anioł biznesu pomoże założyć firmę

Anioł biznesu pomoże założyć firmę

Inwestorzy, którzy wolą pozostać anonimowi nie tylko pomogą uruchomić i rozwinąć firmę, lecz także doradzą, jak postawić pierwsze kroki na rynku.

- Mniej ważna jest branża, różni inwestorzy mają różne preferencje w tym względzie - stwierdza Michał Olszewski.

Aniołowie biznesu są w stanie wyłożyć na inwestycję od kilkuset tysięcy złotych do nawet 5 mln zł.

- Powszechną praktyką jest tzw. transzowanie inwestycji, tj. zapewnienie finansowania na okresy np. półroczne, przy czym przekazanie kolejnych części uwarunkowane jest osiąganiem przez spółkę ustalonych z góry wyników - mówi Michał Olszewski z Business Angel Seedfund.

Dlatego pomysł od początku musi być bardzo dokładnie przemyślany od strony biznesowej. Może on przyciągnąć inwestora, pod warunkiem że istnieje realna szansa na rozwój firmy i związane z tym zyski.

- Szereg propozycji jest niemożliwych do zrealizowania lub zawierają zbyt optymistyczne prognozy rozwoju. Bardzo ważne jest opracowanie zatem prognoz finansowych opartych na faktach - mówi Jacek Błoński z LBA. Podkreśla, że inwestorzy cenią szczegółowe (miesięczne, kwartalne) projekcje wyników finansowych, dotyczące co najmniej roku działalności przedsięwzięcia.

Zaangażowanie inwestora w biznes trwa do kilku lat. W tym czasie wspiera on firmę nie tylko swoim kapitałem, ale także wiedzą i kontaktami. Jacek Błoński przyznaje, że dla wielu przedsiębiorców wsparcie merytoryczne i zwiększenie wiarygodności przedsięwzięcia, dzięki obecności w nim inwestora o dobrej reputacji, jest równie wartościowe jak otrzymane środki.

To, że ktoś zdobył inwestora, nie oznacza, że zawsze będzie prowadzony za rękę lub zostanie pozostawiony sam sobie. Taka osoba z pewnością może liczyć na pomoc w wielu kwestiach.

- Stopień wpływu na spółkę zewnętrznego inwestora bywa różny, nierzadko współpraca jest bardzo ścisła i nawet operacyjne decyzje podejmowane są wspólnie - mówi Michał Olszewski.

Jak znaleźć inwestora

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Więcej: www.lba.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK